18.1 C
تهران
21 اردیبهشت 1400
تولید صنعت کشاورزی ویژه

راه‌اندازی سامانه‌ بازارگاه شوک به بازار نهاده های دامی بود

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان اعلام کرد: راه‌اندازی بازارگاه نهاده‌های دامی، این کالا حکم جریان عظیم آبی را پیدا کرد که پشت سدی جمع شده و قطره‌ای به بازار تزریق می‌شد؛ ضمن اینکه راه‌اندازی این سامانه شوک به بازار بود؛ چراکه می‌خواست میلیون‌ها تن نهاده را در بازار توزیع کند.

اکسپورتنا: محمدرضا مرتضوی، رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران اعلام کرد: محدودیت در تخصیص و انتقال ارز موردنیاز برای نهاده‌های دامی، از ریشه‌های بروز مشکلات امروز در بازار محصولات دام و طیور است. بی‌نظمی‌ها و ناهماهنگی در تامین ارز، در نهایت به کاهش چشمگیر واردات بعضی نهاده‌های دامی انجامید که از جمله آن اقلامی مثل جو و سویا بود.

وی افزود: التهاب بازار پیامد طبیعی کاهش واردات است که باید توسط وزارت جهاد کشاورزی مدیریت می‌شد. با این حال دیدیم که وزارتخانه به جای کاستن از تنش‌ها در بازار، با راه‌اندازی سامانه و تلاش برای عرضه میلیون‌ها تن نهاده دامی در سیستمی که امتحان خود را پس نداده بود، به سختی کار افزود.

به گفته مرتضوی، با راه‌اندازی بازارگاه نهاده‌های دامی، این کالا حکم جریان عظیم آبی را پیدا کرد که پشت سدی جمع شده و قطره‌ای به بازار تزریق می‌شد. راه‌اندازی این سامانه شوک به بازار بود. سامانه‌ای که می‌خواست میلیون‌ها تن نهاده را در بازار توزیع کند.

وی اظهار داشت: کمبود منابع ارزی، مشکل تجربه نشده‌ای برای واردکنندگان نهاده‌ها نبود. شرکت‌های بزرگ واردکننده در بخش خصوصی و دولتی که سابقه طولانی در این بازار دارند می‌توانستند با ابتکار خود جلوی مشکلات امروز در بازار را بگیرند اما نقش اجرایی این شرکت‌ها در فرایند تامین، با تصمیم‌های وزارت جهاد کشاورزی کمرنگ شد.

مرتضوی معتقد است، این شرکت‌ها پیشتر می‌توانستند اقلام مورد نیاز را نسیه بخرند و به مشتریان داخلی نسیه بفروشند اما امروز همه متقاضیان نهاده‌های دامی باید کالای مورد نیاز خود را با پرداخت پول نقد دریافت کنند.

به گفته وی، غلات یک حوزه تخصصی در تجارت جهانی است که در همه کشورها به تدریج، در دست گروه‌های بزرگ اقتصادی متمرکز شده است. ماهیت این فعالیت تجاری این است و نمی‌توان آن را با اتکا به توان شرکت‌های کوچک پیش برد. در کشور ما هم شرکت‌های خصوصی و دولتی بزرگ در تامین نهاده‌های دامی فعالیت می‌کردند اما وزارت جهاد از تجربه آنها استفاده نکرد.

نوشته های مرتبط

زنگ خطر تمایل دولت به ارزپاشی و ماندگاری نرخ در ماههای پایانی/ با نرخ تصنعی پول ملی تقویت نمی‌شود

سعید

پای مجلس هم به مسئله توقف فرایند کارت بازرگانی باز شد/ درخواست پورابراهیمی از آیت‌الله رئیسی

سعید

نصاب معاملات کوچک، متوسط و بزرگ در سال ۱۴۰۰ تعیین شد

سعید

ارسال دیدگاه