21.6 C
تهران
21 اردیبهشت 1400
بانک تولید صادرات صنعت کشاورزی معدن ویژه

از 600 میلیارد مشوق صادراتی 99 تنها 50 میلیارد تومان پرداخت کرد/مشوق صادراتی 1400 معادل 800 میلیارد تومان

جزئیات شیوه رفع تعهد ارزی صادرات در سال 1400

رئیس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه از 600 میلیارد مشوق صادراتی سال 99 تنها 50 میلیارد تومان پرداخت کرد و گفت: در سال 1400 برای مشوق های صادراتی 800 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

حمید زادبوم در پاسخ به خبرنگار اکسپورتنا درباره میزان تحقق مشوق های صادراتی سال ۹۹ گفت: بودجه مشوق‌های صادراتی برای سال ۹۹ رقمی معادل ۶۰۰ میلیارد تومان بوده که یک دوازدهم آن یعنی ۵۰ میلیارد تومان، به سازمان توسعه تجارت تخصیص یافت که البته این رقم هم برای ایجاد و توسعه زیرساخت‌های صادراتی هزینه شد.

وی همچنین تاکید کرد: بخشی از مشوق‌های صادراتی به صورت کمک هزینه های سود بانکی صادر کنندگان تعریف شده که از طریق بانک‌های عامل کشاورزی و توسعه صادرات به آنها تخصیص پیدا می‌کند.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: بخشی از این مشوق‌ها در راستای تبلیغات و اطلاع رسانی و تولید محتوای مناسب با توسعه صادرات و بخشی دیگر به کمک به نمایشگاه های برگزار شده در کشورهایی همچون امارات، عراق و افغانستان پرداخت شده است.

زادبوم، به هزینه کرد مشوق‌های صادراتی در تو پروژه تحقیقاتی برای صادرات غیر نفتی و همچنین توسعه زیرساختهای نمایشگاهی در برخی از استان‌ها اشاره کرد و درباره مشوق های صادراتی سال ۱۴۰۰ گفت: در سال ۱۴۰۰ با پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه و همچنین تصویب مجلس ۸۰۰ میلیارد تومان بودجه برای مشوق های صادراتی مستقیم در نظر گرفته شده است.

وی به ۲۰۰ میلیارد تومان برای کمک به حوزه کشاورزی اشاره کرد و گفت: این مبلغ در حوزه حمل و نقل و توسعه تجارت به کمک وزارت جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه تخصیص خواهد یافت؛ همچنین درصد از درآمد حاصل از عوارض صادراتی نیز به مشوق های صادراتی تخصیص پیدا خواهد کرد.

معاون وزیر صمت همچنین درباره هزینه‌کرد این مبالغ اظهار داشت: این مبلغ برای کمک به رویدادها و هیئت های تجاری داخلی و خارجی و همچنین کمک به زیرساخت ها و لجستیک هزینه خواهد شد.

وی با بیان اینکه مشوق های صادراتی تنها به شرکت‌های صددرصد خصوصی اختصاص دارد افزود شرکت های صادر کننده نمونه می‌توانند بودجه‌ای برای دفاتر تجاری خارج از کشور خود از سازمان دریافت کنند و همچنین به تشکل‌های بخش خصوصی مجاز برای تأسیس مرکز تجاری مورد تایید سازمان توسعه تجارت نیز کمک خواهیم کرد.

زادبوم مطالعات و پژوهشهای توسعه صادرات غیرنفتی انتشارات و تبلیغات و بازاریابی در خارج از کشور را نیز از دیگر مواردی دانست که مشوق‌های صادراتی به آن تعلق خواهد گرفت.

وی به دو سناریو خوشبینانه و بدبینانه برای صادرات در سال ۱۴۰۰ اشاره کرد و گفت در بدبینانه ترین سناریو صادرات امسال نیز مانند سال ۹۹ خواهد بود و در خوشبینانه‌ترین حالت حداقل ۲۱ درصد رشد صادراتی نسبت به سال گذشته خواهیم داشت
زادبوم در باره هدف‌گذاری ۱۴۰۰ در راستای افزایش صادرات اظهار کرد: کنترل کرونا و واکسیناسیون میزان تاثیر تحولات سیاسی و انتخابات در اقتصاد مذاکرات هسته‌ای و میزان تحقق شعار سال های گذشته و امسال می‌تواند در هدفگذاری ما موثر باشد
وی درباره برنامه های سازمان توسعه تجارت برای افزایش صادرات نیز گفت باید کاهش ۱۵ درصدی سال ۹۹ در سال ۱۴۰۰ جبران شود.

معاون وزیر صمت با اشاره به توقف رویدادهای تجاری در سال گذشته عنوان کرد در سال ۱۴۰۰ باید ‌ رویدادهای تجاری و کمیسیون‌های مشترک فعال شوند.

وی همچنین به برگزاری نمایشگاه ها پیگیری توافق هایی که با کشورهای دیگر داشته‌ایم و همچنین هیئت های تجاری تاکید کرد.

زادبوم، به ادامه مذاکرات تجاری از طریق وبینارها اشاره کرد و گفت در این راستا مذاکره با اوراسیا و پاکستان برای رسیدن به تجارت آزاد ادامه خواهد داشت و همچنین برای تجارت ترجیحی با کشورهای هند صربستان ازبکستان اندونزی ویتنام و آذربایجان مذاکرات را پیش خواهیم برد.

وی همچنین به اعزام رایزنان بازرگانی اشاره کرد و گفت پنج رایزن بازرگانی که طی یک سال گذشته آماده اعزام شده‌اند در اردیبهشت ماه امسال به روسیه چین عمان ارمنستان و آذربایجان اعزام خواهند شد همچنین پیش از این در افغانستان و عراق نیز رایزن هایی داشته ایم.

زادبوم با بیان اینکه روند گزینش برای اعزام رایزنان کشورهای هند ترکیه و پاکستان نیز ادامه دارد، وی افزود اولویت سوم ما نیز کشورهایی هستند که پیش از این رایزن بازرگانی ایران در آنها مستقر بوده اما اکنون رایزنی در آنجا حضور ندارد.

وی تاکید کرد برای هر ۵ رایزن رایزن بازرگانی برنامه‌های تدوین شده است که به سفیران کشور ابلاغ شده و این رایزنان تحت نظارت سفارت برنامه‌ریزی‌های اعلام شده را انجام خواهند داد.

وی همچنین به پروژه ای با مرکز تجارت بین المللی اشاره کرد و گفت طی دو سال گذشته این مذاکرات آغاز شده و تا ۳ سال دیگر نیز ادامه دارد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران پژوهش با مرکز تجارت بین الملل را در ۵ محور اعلام کرد و گفت بخشی از این پژوهش مربوط به استراتژی ملی صادرات بود که تقریباً به اتمام رسیده و در حال توسعه است همچنین کارآفرینی و حضور زنان و جوانان در صادرات کشور به شمار کردن سازمان توسعه تجارت و همچنین طرح جدید برای نوع نظارت و عملکرد سازمان توسعه تجارت از جمله مواردی است که با مرکز تجارت بین‌الملل در حاله صورت گیری است.

نوشته های مرتبط

ثبت‌نام داوطلبان ریاست‌جمهوری آغاز شد

سعید

زنگ خطر تمایل دولت به ارزپاشی و ماندگاری نرخ در ماههای پایانی/ با نرخ تصنعی پول ملی تقویت نمی‌شود

سعید

پای مجلس هم به مسئله توقف فرایند کارت بازرگانی باز شد/ درخواست پورابراهیمی از آیت‌الله رئیسی

سعید

ارسال دیدگاه