18.1 C
تهران
21 اردیبهشت 1400
تولید صادرات صنعت ویژه

چین خرید نفت از ایران را افزایش داد

چین خرید نفت از ایران را افزایش داد

بررسی آمارهای تجارت خارجی ایران با کشورهای مختلف دنیا حکایت از آن دارد که تعاملات تجاری ایران و چین رو به رشد بوده و صادرات نفتی 90 درصد و صادرات غیرنفتی 39 درصد در سامبر 2020 افزایش یافته و چین، خرید نفت از ایران را سرعت بخشیده است.

به گزارش خبرنگار اکسپورتنا، تزریق واکسن کرونا از یک سو و امیدها در بازارهای جهانی برای رشد و رونق در سال جاری میلادی به دلیل کنترل شیوع پاندمی کرونا از سوی دیگر سبب شده تا ابرقدرتهای اقتصادی دنیا، روند رو به رشد خود را از سر بگیرند که بر این اساس چین خرید نفت از ایران را سرعت بخشیده است.

بر این اساس آمارهای صادرات نفت ایران به چین هم این موضوع را گواهی می‌دهد چراکه در ماه اخر سال میلادی قبل، صادرات نفت ایران به این کشور، 90 درصد رشد کرده است.

از سوی دیگر صادرات غیرنفتی ایران نیز به چین در همین مدت رشد 39 درصدی را نشان می‌دهد که خود گواهی افزایش تبادلات تجاری ایران با چشم‌ بادامی‌ها است.

تمام اینها در شرایطی است که هنوز هم صادرات ایران به چین از رونق کافی برخوردار نیست و در دسامبر 2020 نسبت به دسامبر 2019 کاهشش 14 درصدی را به ثبت رسانده است.

بر اساس آمارها کل صادرات نفتی و غیرنفتی ایران به چین در دسامبر 2020 معادل 733 میلیون دلار بوده که در مقایسه با دسامبر 2019 که 879 میلیون دلار به ثبت رسیده، افت 146 میلیون دلاری را نشان می دهد.

بر اساس برآوردها تراز تجاری ایران و چین در سال 2020 میلادی 2 میلیارد و 108 میلیون دلار منفی بوده؛ ضمن اینکه کل صادرات ایران به این کشور 6 میلیارد و 402 میلیون دلار و کل واردات ایران از آن 8 میلیارد و 510 میلیون دلار بوده است؛ ضمن اینکه میزان صادرات نفت به چین در سال 2020 میلادی 1 میلیارد و 340 میلیون دلار و صادرات غیرنفتی 5 میلیارد و 62 میلیون دلار بوده است.

بر اساس آمارها، صادرات نفت ایران به چین 81 درصد و صادرات غیرنفتی ایران از این کشور بالغ بر 19 درصد کاهش داشته است.

نوشته های مرتبط

زنگ خطر تمایل دولت به ارزپاشی و ماندگاری نرخ در ماههای پایانی/ با نرخ تصنعی پول ملی تقویت نمی‌شود

سعید

پای مجلس هم به مسئله توقف فرایند کارت بازرگانی باز شد/ درخواست پورابراهیمی از آیت‌الله رئیسی

سعید

نصاب معاملات کوچک، متوسط و بزرگ در سال ۱۴۰۰ تعیین شد

سعید

ارسال دیدگاه