27.9 C
تهران
1 اردیبهشت 1400
بانک بخشنامه تولید صنعت کشاورزی معدن ویژه

دستگاههای دولتی به کارخانه صدور بخشنامه تبدیل شده اند

دستگاههای دولتی به کارخانه صدور بخشنامه تبدیل شده اند

رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه دستگاههای دولتی هم اکنون به کارخانه های صدور بخشنامه تبدیل شده اند، گفت: شاخص قیمت کالاهای وارداتی در سال 98 ده برابر شده است.

به گزارش خبرنگار اکسپورتنا، مسعود خوانسازی در نشست امروز هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: محیط کسب و کار ایران همچنان ناآرام است و هر روز مشکلات جدیدی را تجربه می‌کند؛ بر این اساس آمارهای تحلیلی اتاق بازرگانی تهران نشان می دهد که تغییر شاخص کالاهای وارداتی از جنبه داده های ریالی و ارزی نشان می دهد که در سال 98 شاخص قیمت کالاهای وارداتی نسبت به سال قبل 295 درصد رشد داشته است.

وی افزود: شاخص قیمت مبتنی بر دلار 30 درصد در سال 98 نسبت به سال 97 رشد داشته است؛ ضمن اینکه افزایش شاخص قیمت کالاهای وارداتی در سال های 97 و 98 نسبت به 96 ده برابر شده است؛ در حالیکه اگر تصور کنیم قیمت ارز در سال 98 نسبت به 96 سه برابر رشد داشته باشد و از سوی دیگر، تورم جهانی را نیز از آن به میزان 3.5 درصد کم کنیم، متوسط در هر سال 22.5 درصد در هر سال هزینه مبادله رشد کرده است.

خوانساری گفت: در حالی که دلار 3 برابر رشد قیمت داشته، شاخص قیمت کالاهای وارداتی 10 برابر شده است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه هزینه تخصیص ارز، هزینه حمل و نقل داخلی، هزینه سفته بازی و مواردی از این دست، در کنار تحریم و قیمت ارز، سهم هفت برابری از رشد ده برابری قیمت کالاهای وارداتی را به خود اختصاص می دهند.

خوانساری دستگاههای دولتی را به مثابه ماشین های تولید بخشنامه دانست و گفت: این موارد دست و پای تولیدکنندگان و تجار را بسته است؛ این در حالی است که هزینه تخصیص ارز نیز به شدت در ایران بالا است؛ به نحوی که از ثبت سفارش تا تخصیص ارز، مدت زمان بالایی باید سپری شود؛ ضمن اینکه کمترین مدت زمان برای ترخیص کالا 3 تا 4 ماه پیش بینی می شود.

وی افزود: مشکلات داخلی محیط کسب و کار بسیار مهمتر از مسائل تحریم است که بر روی تولیدکنندگان و صادرکنندگان و واردکنندگان و حتی مردم عادی تحمیل می‌شود.

به گزارش اکسپورتنا، خوانساری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در حوزه کارت بازرگانی، با این فلسفه که همه دستگاهها به سامانه جامع تجارت متصل شوند، امروز مشاهده می شود که سامانه جامع تجارت، منجر به کندی کار شده است؛ ضمن اینکه برای تمدید کارت بازرگانی شماره کد رهگیری نظام وظیفه و پایان خدمت را درخواست کرده است که کد رهگیری 80 سال قبل در این سامانه وجود ندارد؛ پس هر روز یک سند جدید برای تجار تعریف می شود.

وی با بیان اینکه از آبان ماه کارخانجات سیمان کشور تعطیل بوده یا با حداقل ظرفیت کار می کنند و بنابراین قیمت کیسه سیمان از 17 هزار تومان به 50 هزار تومان رسیده است، گفت: این موارد هزینه های تولید را رشد می دهد و یک کیسه سیمان 17 هزار تومانی وقتی به 50 هزار تومان می رسد، در ساخت و ساز خلل ایجاد می کند؛ در حالیکه سیمان یک نمونه از کالاها است؛ در حالیکه در خودرو نیز قیمتگذاری دستوری الزام می کنیم در حالیکه کارخانه ها ضررده شده و مردم خودرو را گران می خرند؛ ضمن اینکه بانک مرکزی نیز مجبور به ارایه تسهیلات به خودروسازان می شود که این وام ها از محل رشد پایه پولی تامین می شود.

خوانساری با اشاره به کارنامه ارز 4200 تومانی گفت: اخیرا دولت بخشنامه ای صادر کرده است که واردکنندگان مابه التفاوت دهند، در حالیکه ممکن است افرادی تخلف کرده باشند؛ اما تشخیص اینکه فردی کالا را با دلار 4200 تومانی وارد کرده و با همان قیمت متناسب فروخته باشد؛ اما اکنون بعد از سه سال بخشنامه صادر کردند و به همه بسط دادن آن، مشکلاتی است که مطرح است.

وی افزود: تقاضای ما از دولت و حاکمیت این است که به یکبار به این بحث صدور بخشنامه های جدید، عطف به ماسبق کردن آنها خاتمه دهند و البته رهبر معظم انقلاب نیز این موضوع بخشنامه ها را پیرو حضور دبیر شورای عالی امنیت ملی در اتاق بازرگانی یکبار مطرح کرده اند که نباید بخشنامه های متعدد صادر شود.

خوانساری گفت: اگر قرار است که کشور توسعه یابد و جهش تولید را انتظار داریم، نه تنها به جهش نمی رسیم با این روش ها بلکه نمی توان رشد و توسعه در کشور را شاهد بود؛ بنابراین دستگاهی باید مسئول شوند تا موانع تولید را برطرف کرده و صدور بخشنامه ها را پایان دهد.

وی افزود: تولیدکنندگان و کارآفرینان اکنون مشکل مالی ندارند بلکه مزاحمت هایی را دستگاههای اجرایی ایجاد می کنند که اگر برداشته نشود؛ اقتصاد کشور به آرمانها دست نخواهد یافت.

نوشته های مرتبط

راه‌اندازی سامانه‌ بازارگاه شوک به بازار نهاده های دامی بود

سعید

بانک مرکزی نرخ 20 ارز دولتی را افزایش داد

سعید

ارزش دارایی صرافی‌های مبادله‌کننده رمزارزها در ایران به یک میلیارد دلار رسید/ پای بیت‌کوین به پرداخت حقوق‌ها و معاملات املاک باز شد

سعید

ارسال دیدگاه