11.3 C
تهران
29 مهر 1399
صنعت کشاورزی ویژه

بازار سیاه معاملات نهاده‌های دامی/ سامانه‌های نظارتی کارساز نیستند

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: در شش ماهه گذشته، واردات ذرت افزایش پیدا کرده است اما متاسفانه به‌رغم این افزایش هم‌چنان یک بازار سیاه شکل گرفته با انواع قیمت‌ها از قیمت مصوب تا قیمتی که به دست تولیدکننده می‌رسد. این یعنی سامانه‌های نظارتی و اقدامات انجام شده نتوانسته است به خوبی عمل کند و همچنان تولیدکننده نمی‌تواند مواد اولیه و نهاده‌های مورد نیاز خود را تامین کند.

اکسپورتنا: کاوه زرگران، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: سالانه حدود ۱۴ میلیون تن گندم‌ و‌ ۶ تا ۷ میلیون تن غلات در کشور تولید ‌می‌شود و در سایر محصولات مرتبط هم در بهترین شرایط حدود ۵ میلیون تن تولید داریم. از نظر متوسط سالانه تولید غلات در سال ۹۵ بهترین شرایط را داشته‌ایم . عدد متوسط سالانه تولید غلات بین ۱۶ تا ۲۴ میلیون تن است.

وی افزود: در کشور در طول‌ مدت یک سال در حدود ۳۲ تا ۳۳ میلیون تن غلات مصرف‌ ‌می‌شود که برخی تولیدات داخل و مابقی واردات است. در واقع با کسر تولید از مصرف به عددی حدود ۱۳ تا ۱۴ میلیون تن می‌رسیم که سهم واردات است.

به گفته زرگران، آمار شش ماهه گذشته واردات کالا به کشور و مقایسه‌ آن با مدت مشابه سال ۹۸ نشان می‌دهد در خصوص روغن ۵۶ درصد کاهش تامین روغن خوراکی داشته‌ایم و با نگاه به بقیه آمار‌ها‌ به غیر از ذرت در همه اقلام دچار کاهش تامین بوده‌ایم به‌خصوص در‌ کنجاله سویا‌ که پیش‌بینی ‌می‌شود در نهایت در ماه‌های آینده مشکلات متعددی‌ در تامین کالاهای مختلف از جمله‌ مرغ رخ دهد.

وی اظهار داشت: طی این مدت واردات ذرت افزایش پیدا کرده است اما متاسفانه به‌رغم این افزایش هم‌چنان یک بازار سیاه شکل گرفته با انواع قیمت‌ها از قیمت مصوب تا قیمتی که به دست تولیدکننده می‌رسد. این یعنی سامانه‌های نظارتی و اقدامات انجام شده نتوانسته است به خوبی عمل کند و همچنان تولیدکننده نمی‌تواند مواد اولیه و نهاده‌های مورد نیاز خود را تامین کند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: در دو ماهه اخیر تامین‌ کالا در بازار محدود شده است. میزان واردات کاهش پیدا کرده که این یک زنگ خطر مهم است و تامین و انتقال ارز برای تهیه محصولات دامی بزرگترین مشکل موجود است. لازم است در زمینه‌ تامین ارز برای واردات کلیه نهاده‌های مربوطه سریع‌تر اقدام و مشکل برطرف شود.

وی اظهار داشت: اقلام اساسی در شش ماهه ابتدایی سال ۹۹ نسبت به شش ماهه ۹۸ کاهش چشمگیری پیدا کرده و ایراد بزرگی که در این زمینه دیده ‌می‌شود از تامین کالا‌ها نشات می‌گیرد.

زرگران گفت: روال کلی به این صورت است که ابتدا تامین ارز صورت می‌گیرد و سپس کالا ‌می‌آید. در یک سال اخیر این روند برعکس بوده‌ و ابتدا‌ باید کالا تخلیه‌ شود تا پس از آن ارز تامین شود. این روند نشان می‌دهد کالاهای وارد شده‌ در ماه‌های نخست ۹۹ ناشی از تامین ارز سال ۹۸ بوده است.

وی افزود: با ادامه یافتن روند فعلی در شش ماهه نهایی سال ۹۹ تامین بسیاری از کالاها با مشکل مواجه خواهد شد. لازم است به کل سیستم و به طور ویژه به بانک مرکزی که متولی تامین ارز است، هشداری جدی داده شود چرا که اگر تصمیم درست و مناسبی اتخاذ نشود، تبعات سنگینی در پی این وضعیت خواهد بود./ اتاق بازرگانی تهران

نوشته های مرتبط

آغاز ساخت پروژه معدن مس زامبیایی شرکت لوبامبه در 2023

niloofar jamali

اختصاصی اکسپورتنا/ راهکارهای 10گانه اتاق بازرگانی ایران برای بازگشت ارز صادراتی/ پیشنهادات روی میز کمیته ماده 2

سعید

دلیل افزایش نرخ ارز کاهش درآمدهای ارزی/ 70 صادرکننده کارتن‌خواب که ارز را برنگرداندند

سعید

ارسال دیدگاه