11.3 C
تهران
29 مهر 1399
بورس مالی ویژه

کارنامه شاخص بورس در هفته‌ای که گذشت/ پالس منفی به سهامداران هیجانی

هفته گذشته بازار سرمایه اگرچه روزهای نسبتا سبزپوشی را تجربه کرد، اما همچنان پالس‌های منفی برخی اقدامات دولت و شرکتهای حاضر در بورس، سهامداران هیجانی را در نگرانی‌های جدی قرار داد و زمینه‌ای را فراهم کرد تا سایه سنگین بی‌اعتمادی همچنان بر سر سهامداران خرد باقی بماند.

به گزارش خبرنگار اکسپورتنا، بورس این روزها نوسانات بسیاری را به خود می‌بیند. اتفاقات رخ داده طی ماه‌های گذشته، بر عوامل بسیاری از جمله شاخص و اعتماد سهامداران تاثیر بسزایی به جا گذاشته و کار را به جایی برده است که شاهد ریزش بسیاری از نمادها در بازار سرمایه باشیم و موجی از بی اعتمادی و ترس بورس را فراگیرد.

رسیدن شاخص به محدوده کمتر از یک میلیون و پانصد هزار واحدی را البته می‌توان در صدر اخباری دانست که نشانگر التهابات درونی بورس به شمار می‌رفت. به عبارتی، موج هیجانات ایجاد شده، بیشترین صدمه را به بازار سرمایه وارد کرد و حاکی از آن بود که شرایط بازار سرمایه به هیچ عنوان عادی نیست و هرچه سریعتر باید نسبت به از بین بردن پالس‌های منفی در این بازار، گام‌های جدی برداشت؛ ضمن اینکه گره نماد برخی سهام متوقف از جمله سه گروه پالایشی، خودرو و شستا را نیز هر چه سریعتر باز کرد.

در هفته گذشته چه بر بازار سرمایه گذشت؟

مروری بر آنچه که بازار سهام به خود دید نشان می‌دهد که در اواسط هفته، شاخص طی نیم ساعت از ابتدای معملات، رشدی 14 هزار و 956 واحدی را تجربه کرده و خود را به محدوده یک میلیون و 600 هزار واحدی رساند، به نحوی که با عبور از این کانال، مجددا رشد خود را آغاز و در آخرین روز هفته جاری با محدوده 1 میلیون و 704 هزار واحد به کار خود پایان داد.

برخی کارشناسان معتقدند توقف یا محدودیت نمادهای گروه پالایشی، خودرو و شستا، شرایط بدی را به بازار تحمیل کرده و لازم است برای از بین رفتن حس ترس از سهامداران، حمایت‌هایی اتفاق بیفتد تا شرایط را به حال عادی برگرداند. از سوی دیگر، دو موضوع دلار نیما و انتشار گزارش‌های موثر شرکت‌ها نیز، بر کاهش فشار فروش بر بازار موثر خواهند بود.

بازار این هفته چه وضعیتی را سپری خواهد کرد؟

همچنین تحلیل‌گران پیش‌بینی کردند هفته پیش رو برای بازار سرمایه با نوسان همراه باشد و شاهد بازگشت قوی در آن نخواهیم بود.

همچنان روند مثبت و منفی ادامه یافته و شاخص در حال کف‌سازی در محدوده یک میلیون و 600 هزار واحدی است؛ از سوی دیگر باید منتظر تاثیر دو عامل مهم  افزایش دلار نیما و ارائه گزارش موثر شرکت‌ها بود.

 

 

نوشته های مرتبط

اختصاصی اکسپورتنا/ راهکارهای 10گانه اتاق بازرگانی ایران برای بازگشت ارز صادراتی/ پیشنهادات روی میز کمیته ماده 2

سعید

دلیل افزایش نرخ ارز کاهش درآمدهای ارزی/ 70 صادرکننده کارتن‌خواب که ارز را برنگرداندند

سعید

آغاز جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش‌خصوصی با حضور رزم‎‌حسینی و دژپسند/همتی هم آمد

سعید

ارسال دیدگاه