25 C
تهران
28 شهریور 1399
تولید صادرات صنعت ویژه

ظرفیت تولید پتروشیمی به ٧۵ میلیون تن افزایش پیدا خواهد کرد/ ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی تا 1401 به یکصد میلیون تن می رسد

رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه ظرفیت تولید پتروشیمی به ٧۵ میلیون تن افزایش پیدا خواهد کرد، گفت: با توجه به برنامه‌ریزی های صورت گرفتهريال ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی تا 1401 به یکصد میلیون تن می‌رسد.

رضا پدیدار در گفتگو با خبرنگار اکسپورتنا با بیان اینکه با توجه به شرایط کنونی صادرات انرژی کشور محدودیت‌های صادرات انرژی عمدتاً در بخش گاز و صادرات برق بوده است، گفت: بخشی از محدودیت ها نیز در راستای فرآورده‌های هیدروکربنی است.

وی با اشاره به صادرات گاز ایران به کشورهای منطقه اظهار داشت: با توجه به نیاز کشورهای منطقه به خصوص ترکیه، نخجوان، آذربایجان، ترکمنستان، پاکستان و سایر کشورهایی که در کنار ایران هستند، صادرات بیش از ۸۰ میلیون متر مکعب گاز از ایران به کشورهای یاد شده صادر می‌شود.

به گفته پدیدار، در راستای صادرات برق نیز عراق یکی از مشتریان قدیمی ایران است و صادرات به سایر کشورهای از جمله نخجوان و افغانستان (در حاشیه شهرها) نیز ادامه دارد.

وی معتقد است که در نهایت شرایط حاصل از محدودیت های تحریم و محدودیت‌های انتقال انرژی به کشورهای همسایه ما را در مسیر توسعه صادرات محصولات پتروشیمی حرکت داده است.

رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: به خوبی می‌دانیم که ایران یکی از کشورهای دارای متنوع تولید محصولات پتروشیمی است و البته از  87 محصول پتروشیمی که در دنیا به عنوان مواد اولیه تولید می‌شود، ما در حال حاضر حدود ۳۷ محصول را داریم؛ اما همین میزان هم به ما کمک می‌کند که بتوانیم از ظرفیت صادراتی و مازاد تولید خود استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: با توجه به طرح‌های توسعه‌ای پتروشیمی که به زودی به بهره‌برداری خواهد رسید، ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی از حدود ۵۶ میلیون تن به ٧۵ میلیون تن افزایش پیدا می‌کند و تا پایان سال ١۴٠١ بر اساس عملکرد اعلام شده می‌تواند تا یکصد میلیون تن هم افزایش پیدا کند.

پدیدار این روند را فرصتی طلایی خواند و گفت: ما باید تلاش خود را برای بازاریابی و شناخت بازار و توسعه صادرات محصولات پتروشیمی انجام دهیم که می‌تواند شرایط خوبی هم برای اقتصاد انرژی کشور حاصل کند و هم منابع ملی را برای کشور رقم بزند و هم اینکه از ظرفیت‌های خالی مانده در توسعه پتروشیمی استفاده کنیم.

گفتگو از: نیلوفر جمالی

نوشته های مرتبط

بازار سیاه معاملات نهاده‌های دامی/ سامانه‌های نظارتی کارساز نیستند

سعید

سکانسی دیگر از فیلم‌نامه گم شدن 27 میلیارد دلار ارز صادراتی/ رقم دقیق بازگشت ارز در هاله‌ای از ابهام

niloofar jamali

کرم ریشه‌خوار بر تنه درخت اقتصاد ایران/ تصمیمات بازگشت ارز صادرکنندگان را خانه‌نشین و صادرکننده‌نماها را به حرکت زیرزمینی می‌برد

سعید

ارسال دیدگاه