25.5 C
تهران
10 مهر 1399
بانک صادرات ویژه

به جای اختلاف در سیاست خارجی به فکر معیشت مردم باشیم/ چرا باید به FATF بپیوندیم؟

نماینده سابق مجلس اظهار کرد: هنوز دیر نشده، نباید اجازه دهیم دوگانگی و سرگردانی در کشور ادامه یابد، شفافیت مالی را اجرا و جامعه را نسبت به لزوم این ساز و کار توجیه کنیم.

اکسپورتنا: جلال میرزایی درباره تاثیر عدم تصویب FATF بر عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات اظهار کرد: زمان تصویب FATF، موافقان آن همواره تبعات منفی عدم الحاق به کنوانسیون پالرمو را به لحاظ محدودیت روابط بانکی و پولی با کشورها یادآور شده بودند.

وی افزود: امریکا و کشورهای تحریم‌کننده به صورت سیستماتیک تصمیمات مربوط به تحریم و بازخوردهای آن را بررسی و همواره درصدد تشدید فشارها هستند و سعی می‌کنند با اصلاحات تاثیرگذاری تحریم‌ها را افزایش دهند.

این نماینده سابق مجلس در ادامه با بیان اینکه امریکا در ارتباط با تحریم ایران با توجه به تجارب سال‌های 89، 90 و 91 راه‌هایی که ایران می‌توانست تحریم را دور بزند مسدود می‌کند، گفت: اکنون تمام بانک‌ها و شرکت‌های خارجی که با ما داد و ستد داشته‌اند با محدودیت بیشتری مواجه شده‌اند، مثلا بانک‌های چینی در آن زمان منافعی داشت و انگیزه بیشتری برای همکاری با ما داشتند اکنون موقعیت قبلی فراهم نیست، بنابراین برای تبادل بانکی با ایران اکراه دارند.

وی با تاکید بر اینکه ما متناسب با دور جدید تحریم اقدامات پیشگیرانه را بکار نبسته و تدابیری اتخاذ نکردیم، خاطرنشان کرد: به دلیل اختلاف نظرها در کشور و عدم تعامل و لج‌بازی با دولت نتوانستیم خوب عمل کنیم و اکنون هم دولت را مقصر می‌دانند.

میرزایی افزود: در کشور ما فعالین سیاسی به جای منافع ملی شعاری عمل می‌کنند که این نتایج را بدنبال دارد.

وی عنوان کرد: اکنون باید صرفنظر از اختلافات در سیاست خارجی روی منافع ملی و معیشت مردم کار کنیم و اقدامات کارشناسی انجام دهیم. هنوز دیر نشده نباید اجازه دهیم دوگانگی و سرگردانی در کشور ادامه یابد، شفافیت مالی را اجرا و جامعه را نسبت به لزوم این ساز و کار توجیه کنیم./ ایلنا

 

نوشته های مرتبط

ارزآوران(4): پیش‌بینی کاهش چشمگیر صادرات سنگ‌آهن در سال 99/ بازگشت ارز، مسیری سخت و ناهموار برای صادرکنندگان

niloofar jamali

ارزآوران(3): تکالیف دستوری راه را بر بازگشت ارز می بندد/ نگاهی به مشکلات ارزی تولید در ایران

niloofar jamali

تخصیص ۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی به شرکت های دانش بنیان

niloofar jamali

ارسال دیدگاه