23.2 C
تهران
10 مهر 1399
بورس مالی مالیات ویژه

پاداش ماهانه 1.5 درصدی پرداخت زودهنگام مالیات / 50 درصد تامین مالی امسال بر دوش بازار سرمایه

وزیر امور اقتصاد و دارایی کشور با اشاره به اینکه در صورت پرداخت زودهنگام مالیات سال بعد توسط مودیان مالیاتی به ازای هر ماه ۱.۵ درصد پاداش مالیاتی دریافت خواهند کرد، گفت: این پاداش در مجموع یک سال، ۳ واحد درصد از سود بانکی هم بیشتر است.

به گزارش خبرنگار اکسپورتنا، فرهاد دژپسند صبح امروز در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران از پرداخت تسهیلات 900 هزار میلیارد تومانی بانک ها در سال گذشته خبر داد و عنوان کرد: از این رقم تنها ۳۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات جدید و مابقی آن تمدید و امهال مطالبات برای کمک به بخش خصوصی و تولید بود.

وی با بیان اینکه قرار نیست بازار سرمایه جایگزین بازار پول شود، افزود: معوقات بانک‌ها بسیار زیاد است و درصورتی که همین رقم ۶۰۰ هزار میلیارد تومانی تمدید تسهیلات نباشد، قدرت تسهیلات‌دهی بانک‌ها افزایش خواهد یافت.

به گفته دژپسند، بانک‌ها برای جلوگیری از ایجاد مشکل برای تولید و بخش خصوصی این تسهیلات را امهال کرده‌ و در قالب تسهیلات جدید ثبت کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه بانک‌ها عزم خود را برای واگذاری سهام و اموال مازاد خود جزم کرده‌اند، ادامه داد: حدود ۱۰ ماه پیش سامانه‌ای با کمک معاونت بانک و بیمه وزارت اقتصاد طراحی شده و از بخش خصوصی می خواهیم تا برای رفع موانع این موضوع ما را یاری کند.

وزیر امور اقتصاد و دارایی درباره تامین مالی بودجه نیز گفت: برای تامین مالی بودجه حاضر نیستیم فشار مالیاتی را بر بخش خصوصی شناسنامه‌دار و خوش حساب افزایش دهیم، آن هم در شرایطی که در سال جنگ اقتصادی قرار داریم.

وی تاکید کرد: قصد داریم هزاران میلیارد تومان تامین مالی داشته باشیم که باید ۵۰ درصد آن از بازار سرمایه تامین شود.

دژپسند ضمن تاکید بر اینکه معتقد به همکاری با بخش خصوصی هستیم، عنوان کرد: دولت به تنهایی نمی‌تواند مشکلات را حل کند و هر اندازه در مسیر توسعه‌یافتگی حرکت کنیم، نیاز به حضور کمتر دولت در اقتصاد داریم.

وی با بیان اینکه در زمان وفور درآمدهای نفتی، شکاف سرمایه را از طریق بهای نفت تامین می‌کردیم، افزود: اکنون که دسترسی به منابع درآمدی نفت کاهش یافته است باید تدابیر دیگری بیاندیشیم.

وزیر امور اقتصاد و دارایی ادامه داد: زمانی بانک‌ها توان تامین مالی رشد اقتصادی را داشتند، اما امروز به تنهایی نمی‌توانند در زمینه تامین مالی نقش آفرینی کنند.

وی با اشاره به شروع فعالیت پنجره فیزیکی کسب‌وکار در اتاق تهران اظهار کرد: تا دو هفته آینده فرایند ورود شرکت‌های سهامی خاص نیز به این پنجره وارد می‌شود و تا پایان تیرماه، در چهار استان دیگر این پنجره آغاز به کار خواهد کرد.

به گفته دژپسند، با هماهنگی وزارت ارتباطات و سازمان ثبت اسناد تا دهه فجر پنجره واحد به طور کامل الکترونیکی خواهد شد.

وی با بیان اینکه ظرفیت نظام بانکی در زمینه تامین مالی محدود است، تصریح کرد: سرمایه ثابت نباید از بازار پول تامین شود، بلکه در این زمینه باید بازار سرمایه نقش تامین‌کننده را برعهده بگیرد.

 

نوشته های مرتبط

ارزآوران(4): پیش‌بینی کاهش چشمگیر صادرات سنگ‌آهن در سال 99/ بازگشت ارز، مسیری سخت و ناهموار برای صادرکنندگان

niloofar jamali

ارزآوران(3): تکالیف دستوری راه را بر بازگشت ارز می بندد/ نگاهی به مشکلات ارزی تولید در ایران

niloofar jamali

ایستادگی بانک مرکزی پاسخ داد/ رشد پایه پولی درشش ماهه اول سال ۵.۴ درصد شد

niloofar jamali

ارسال دیدگاه