32.4 C
تهران
14 تیر 1399
صادرات ویژه

ورود اولین محموله بهداشتی ایران به قطر/ تضمین کانتینرهای مورد نیاز برای تجارت میان ایران و قطر

عضو اتاق بازرگانی ایران از تامین کانتینرهای یخچالی و معمولی برای صادرات به کشور قطر طی قراردادی با شرکت خصوصی خبر داد و گفت: اولین محموله های بهداشتی ایران طی رایزنی های اتاق مشترک ایران و قطر با دولت این کشور اخیراً به قطر رسید.

محمد میرانی در گفتگو با خبرنگار اکسپورتنا درباره موانع حمل و نقل به کشور قطر اظهار کرد: یکی از موانع به نوعی به دولت باز می‌گشت و در واقع موانع دولتی بود که اتاق مشترک ایران و قطر به صورت مکتوب از طریق سفارت ایران در قطر و سفارت قطر درایران این مضوع را پیگیری کرد.

وی با بیان اینکه بیش از 50 درصد از صادرکنندگان نیازمند کانتینر یخچالی هستند به ویژه در فصول گرما این نیاز تبدیل به یک معضل می شود، افزود: در این راستا، اتاق مشترک ایران و قطر با هماهنگی یکی از شرکت‌های خصوصی داخلی قراردادی را تنظیم و به امضا رسانده است که بر اساس آن این شرکت ضمانت تامین منظم کانتینرهای عادی و یخچالی برای حمل و نقل از بنادر بوشهر و بندرعباس ایران به بنادر دوحه بر عهده گرفته است.

میرانی تاکید کرد: این ضمانت تامین کانتینر یکی از فعالیت‌های ترکیبی سفارت‌ها و اتاق بازرگانی است که بسیار موفق عمل کرده است.

وی همچنین درباره محدودیت ها برای صادرات کالاهای ایرانی به قطر نیز گفت: یکسری محدودیت ها برای صادرات کالاهای ایرانی به قطر وجود داشت که از سوی اتاق ایران اعتراض هایی صورت گرفت.

این صادرکننده نمونه تاکید کرد: در این راستا، 2 گروه از اتاق بازرگانی برای رایزنی به قطر رفتند، چراکه این محدودیت ها بر صادرات کالاهای اساسی و کالاهای بهداشتی مورد نیاز در زمان شیوع ویروس کرونا بیشتر بود. از این رو ما توانستیم موافقت دولت قطر را در این زمینه گرفته و اولین محموله بهداشتی ایران هم اخیراً به قطر رسیده است.

وی درباره میزان تجارت دو کشور نیز گفت: در سال 98 تجارت دو جانبه قطر و ایران معادل ۳۶۵ میلیون دلار بوده که از این میزان ۳۳۵ میلیون دلار مربوط به صادرات ایران و ۳۰ میلیون دلار واردات به ایران بوده است که در کل می توان گفت تراز تجاری ایران با قطر مثبت ۳۰۵ میلیون دلار به نفع ایران بوده است.

گفتگو از: نیلوفر جمالی

نوشته های مرتبط

ارز حاصل از صادرات باید به واردات کالاهای اساسی و واسطه‌ای تعلق گیرد/تجارت خارجی به 72 میلیارد دلار رسید

سعید

گزارش اکسپورتنا از آخرین وضعیت مرزهای تجاری کشور/حرکت لاک‌پشتی در اکثر مرزها ادامه دارد

سعید

مبادلات تجاری کامیونی ایران با افغانستان، آذربایجان، عراق و روسیه ادامه دارد/ لغو محدودیت مبادلات با ۳ کشور تا هفته آینده

سعید

ارسال دیدگاه