32.4 C
تهران
14 تیر 1399
بانک بورس تولید صنعت مالی مالیات نبض بازار ویژه

افزایش عرضه اوراق بدهی برای تامین کسری بودجه در روزهای آینده/مجامع دو بانک برای ادغام نهایی طی روزهای آینده برگزار می‌شود

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه دولت ظرف روزهای آینده عرضه اوراق بدهی را برای جبران کسری بودجه منتشر خواهد کرد، گفت: چارچوب هدفگذاری تورم از سوی بانک مرکزی فردا(سه‌شنبه 6 خرداد) منتشر خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اکسپورتنا، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: روز سه‌شنبه بیانیه رسمی «چارچوب هدف گذاری تورم» از سوی بانک مرکزی منتشر خواهد شد.

وی افزود: در این رویکرد پیش‌نگرانه و فعال سیاستگذاری پولی، قطب نمای سیاست‌ گذاری پولی، کاهش انحرافات نرخ تورم از نرخ تورم هدف‌گذاری شده است و برای رفع انحراف ایجاد شده، بانک مرکزی، نرخ سود سیاستی و یا دالان نرخ سود را تعدیل نموده و با استفاده از عملیات بازار باز، نرخ جاری و مؤثر در بازار پول را تنظیم می‌کند.

همتی گفت: با تأئید نهایی شورای عالی هماهنگی اقتصادی، کسری بودجه سال ۱۳۹۹، درکنار عرضه سهام شرکتهای دولتی و اموال مازاد دولت، از طریق انتشار اوراق بدهی دولت در بازار پول و سرمایه تأمین خواهد شد.

وی تصریح کرد: طبق اطلاع واصله از همکاران خزانه‌داری کل کشور، در روزهای آینده شاهد عرضه اوراق بدهی برای تأمین کسری بودجه و بالتبع، تعمیق بیشتر بازار بدهی خواهیم بود.

به گفته همتی، در ادامه روند ادغام بانکهای وابسته به نیروهای مسلح ظرف ده روز آینده با برگزاری مجامع «بانک مهر اقتصاد» و «بانک حکمت ایرانیان» ادغام این دو بانک در بانک سپه نهایی شده و مجمع  سه بانک باقیمانده  دیگر نیز، بتدریج برگزار خواهد شد. بانک مرکزی مسیر اصلاح نظام بانکی و ارتقای سلامت مالی بانکها را با جدیت ادامه خواهد داد.

وی اظهار داشت: نظام بانکی کشور طبق وعده ای که داده است،آماده پرداخت ۵۰ هزارمیلیارد تومان تسهیلات بانرخ سود ۱۲درصد به مشاغل و واحدهای کسب وکار،که به خاطر شیوع ویروس کرونا آسیب دیده اند، میباشد.

به گفته همتی، به محض دسترسی بانکها به سامانه مربوط به اطلاعات مشاغل و نیز واحدهایی که واجد شرایط استفاده از این وام می‌باشند و توسط وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی، در این خصوص ایجاد شده است، بانکها نیز ظرف یک هفته، تقاضاها را بررسی و اقدام لازم را انجام خواهند داد.

نوشته های مرتبط

عدم کفایت نقدینگی در بازار بین بانکی/بانکها در بازار باز سفارش فروش نگذاشتند

سعید

پروژه‌های ناتمام نفتی کشور با کمک طرح طراوت بانک صادرات ایران ساماندهی می‌شود

sahel

اقتصاد در قرنطینه(14)/وضعیت قرمز اقتصاد ایران در شیوع کرونا/چالش بودجه با نفت 50 دلاری در اقتصاد پساکرونا

سعید

ارسال دیدگاه