31.1 C
تهران
15 خرداد 1399
صادرات ویژه

کالاهای ایرانی جای پای خود را در اوراسیا محکم می‌کنند/صادرات به ارمنستان 400 میلیون دلاری شد

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان، با بیان اینکه سال گذشته با توافقنامه تعرفه ترجیحی ایران و اتحادیه اوراسیا، صادرات 400 میلیون دلاری با ارمنستان به ثبت رسید، گفت: از زمان اجرایی شدن توافقنامه اوراسیا، 6 هزار گواهی صادرات به ارمنستان ثبت شده است.

هرویک یاریجانیان در گفتگو با خبرنگار اکسپورتنا گفت: بودجه سال 99 کل کشور در زمان ارائه، با کسری 50 درصدی مواجه بود و رکودی که امسال با آن مواجه هستیم، درصد کسری بودجه را تا 70 درصد افزایش می دهد که قطعا افزایش قیمت‌ها را به صورت سیستماتیک به همراه خواهد داشت.

وی با اشاره به اثرات نامطلوب رکود تورمی بر بخش تولید، اظهار داشت: هم اکنون تولید برای تامین مواد اولیه خود، به شدت دچار مشکل است؛ از این رو می توان گفت تمام نشانه ها حاکی از این است که سال 99، سالی سخت و سرد خواهد بود.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان با اشاره به رقابتی شدن برخی از کالاهای ایران در اتحادیه اوراسیا، گفت: در صورتی که تعرفه ترجیحی ایران و اوراسیا پس از سه سال، به یک پیمان منطقه ای تبدیل شود، کالاهای ایرانی می‌توانند حضور مستقیم و مستمری در این بازارها به ویژه بازار کشور ارمنستان داشته باشند.

به گفته یاریجانیان، هم اکنون در راستای تعرفه ترجیحی ایران و اتحادیه اوراسیا، ایران کالاهای استراتژیک را از کشورهای مذکور وارد و کالای نهایی به آنها صادر می کند که در آینده نه چندان دور، این امر می‌تواند به نفع کشور ما تمام شود.

وی درباره کاربرد موثر توافقنامه تعرفه ترجیحی با اتحادیه اوراسیا نیز توضیح داد: با توجه به اینکه کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، بیش از ایران تجربه حضور در بازارهای منطقه را داشته‌اند، بیش از ما از این توافقنامه بهره برده‌اند؛اما کالاهای ایرانی با تجربه کمتری وارد این بازار شده‌اند؛ اما به مرور زمان جایگاه خود را پیدا خواهیم کرد.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان با بیان اینکه سال 98 حدود 400 میلیون دلار صادرات به ارمنستان داشته ایم، افزود: پس از توافقنامه مذکور تا پایان سال 98 حدود 6 هزار گواهی صادر شده است که نشان دهنده رشد متناوبِ رو به بالا است؛ به این معنی که به تدریج در حال ساخته و پرداخته شدن جهت حضور در بازارهای منطقه هستیم.

گفتگو از: نیلوفر جمالی

نوشته های مرتبط

مردم دیگر خریدار ارز نیستند/تمهیداتی برای کنترل نرخ ارز اندیشیده شد

سعید

صادرات، بازوی کمک‌کننده افزایش تولید/دولت ابعاد حمایت از صادرات در سال 99 را به صراحت اعلام کند

سعید

15 دی، آخرین مهلت ارایه اظهارنامه مالیات ارزش افزوده دوره پاییز

سعید

ارسال دیدگاه