31.1 C
تهران
15 خرداد 1399
تولید صادرات کشاورزی ویژه

راهکارهایی که جهش تولید در فرش دستباف را رقم می‌زند/تعرفه واردات ابریشم به 15 درصد کاهش یابد

عضو هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران با اشاره به دو مانع جهش تولید در صنعت فرش دستباف، گفت: مشکلات مالیاتی، افزایش تعرفه واردات ابریشم، رفع تعهد ارزی و بیمه قالیبافان از جمله موانع تولید و صادرات فرش ایران است.

مرتضی میری در گفتگو با خبرنگار اکسپورتنا درباره موانع رسیدن به جهش تولید در صنعت فرش دستباف، عنوان کرد: لازمه جهش تولید، پس‌زمینه ای به نام رونق تولید است که در سال گذشته در برخی از صنایع رخ نداد؛ بنابراین جهش تولید کمی خوشبینانه به نظر می رسد و تحقق آن بسیار سخت است.

وی با بیان اینکه برای رسیدن به جهش تولید در سال جاری، دو مانع اصلی در صنعت فرش دستباف وجود داد، افزود: برخی مشکلات در بخش تولید و بخشی دیگر در شبکه توزیع با محوریت صادرات بوده که بسیار حائز اهمیت است و شاید در حوزه فرش دستباف بیش از هر حوزه دیگری، پیوستگی بین شبکه توزیع و بدنه تولید حائز اهمیت باشد.

عضو اتاق فکر کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به مشکلات بخش تولید توضیح داد: اولین مشکل صنعت فرش در تولید بیمه قالیبافان است؛ بیمه قالیبافان هم از منظر اعتبار در سالهای گذشته و هم تخصیص اعتبار در سال 99 باید با افزایش همراه شود تا بتوانیم حداقل یک میلیون بافنده شناسنامه دار را، به عنوان بافنده رسمی بیمه کنیم.

وی با بیان اینکه اعتبار‌های در نظر گرفته شده برای بیمه قالیبافان بسیار کم بوده و باید افزایش پیدا کند، ادامه داد: آیین نامه تخصیص بیمه قالیبافان باید مورد اصلاح قرار گیرد تا سازمان تامین اجتماعی بدون دستگاه های ذی‌ربط بیمه قالیبافان را قطع کند.

میری با اشاره به برگزاری رسمی جلسات ستاد عالی راهبری فرش دستباف ایران در سال 99 از اعلام آمادگی این ستاد برای اصلاح آیین نامه مذکور خبر داد.

وی مشکل دیگر را تامین ابریشم برای تولید فرش دستباف دانست و گفت: بیش از 80 درصد مصرف ابریشم کشور مربوط به فرش دستباف است؛ از طرف دیگر تولید داخلی ابریشم پاسخگوی کمی و کیفی نیاز تولیدکنندگان فرش دستباف نیست؛ بنابراین تا زمان آمده شدن زیرساخت های کشور برای تولید ابریشم مورد نیاز فرش دستباف، نیازمند واردات ابریشم هستیم.

این فعال صنعت فرش دستباف توضیح داد: در بهمن ماه سال 96 تعرفه های واردات ابریشم از 15 درصد به 26 درصد افزایش یافت که باعث بالا رفتن بهای تمام شده فرش ایران شد؛ چراکه فرش ابریشم ایرانی یکی از بخش های مهم فرش دستباف ایران در زمینه صادرات است و افزایش بهای آن به معنی کاهش قدرت رقابت ما در بازارهای بین المللی است.

به گفته وی، در شرایط کنونی کاهش تعرفه واردات ابریشم از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین پس از افزایش تعرفه به 26 درصد در سال گذشته برای افزایش 60 و حتی 100 درصدی تعرفه این محصول خیز برداشته شده بود که با دفاع کارشناسانه ‌ذی‌نفعان از جمله اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران منتفی شد؛ اما تولیدکنندگان فرش دستباف خواهان کاهش تعرفه واردات ابریشم حداقل تا 15 درصد پیشین هستند تا بتوانند قدرت رقابت در بازارهای بین المللی را داشته باشند.

میری از پیش نویس لایحه‌ای جدید در هیات دولت خبر داد و گفت: بر اساس این لایحه بخش‌هایی از مقررات و قوانین مالیاتی که در آن ماده 142 قانون مالیات‌های مستقیم کارگاه های فرش دستباف و صنایع دستی را معاف از مالیات در نظر گرفته است در این لایحه حذف خواهد شد.

وی با بیان اینکه حذف معافیت مالیاتی کارگاه های فرش دستباف و صنایع دستی ضربه محلکی به بدنه نحیف این صنعت خواهد زد، افزود: موارد مذکورباید پیش از سال رخ دهد و در صورت موکول شدن به انتهای سال شاهد جهش تولید نخواهیم بود.

عضو هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران مانع دوم را در حوزه توزیع با محوریت صادرات دانست و گفت: در بودجه ابلاغ شده امسال، حوزه‌های کشاورزی و خدمات فنی و مهندسی از تعهد ارزی معاف هستند و از انجا که فرش نیز پیوستگی گسترده‌ای با حوزه کشاورزی دارد و عملا بسیاری از فرایندهای ان در حوزه کشاورزی صورت می گیرد باید به عنوان کالای کشاورزی در نظر گرفته شده و معاف از رفع تعهد ارزی شود.

وی با اشاره به پیشنهادهای اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران برای پیشبرد صادرات فرش در سال 98، تاکید کرد: این پیشنهادها در سال 99 نیز ادامه خواهد داشت و درخواست کرده ایم تا از محل منابع مشوق های صادراتی 20 تا 30 درصد بدون رعایت آیین نامه های سازمان توسعه تجارت به فرش دستباف اختصاص یابد.

میری افزود: ایین نامه های مربوطه را ستاد عالی راهبری فرش دستباف ایران به ریاست حوزه قایم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با ترکیب بخش دولتی و خصوصی تدوین خواهد کرد و آیین‌نامه مشوق های صادراتی این حوزه که اهمیت بالایی دارد نیز توسط  همین ستاد تدوین خواهد شد تا بتوانیم برنامه های تبلیغی و ترویجی مناسبی را در سطح بازارهای جهانی داشته باشیم.

وی اظهار کرد: در لایحه اصلاح قوانین مالیاتی که در بالا به ان اشاره شد نیز معافیت بند ب ماده 45 قانون احکام دائمی توسعه کشور که مالیات بر درآمد حاصل از تسعیر نرخ ارز در حال حذف شدن است که مشکلات بسیاری را ایجاد کرده و باعث زمین گیر شدن صادرات کشور و صادرات فرش نیز به تبع با مشکل مواجه خواهد شد.

این فعال حوزه فرش دستباف تاکید کرد: همچنین کاهش معافیت درآمد حاصل از صادرات مطرح در ماده 141 قانون مالیات های مستقیم به 50 درصد نیز باید درلایحه حذف شود؛ چراکه تغییر این دو ماده قانونی به صادرات ضربه سنگینی خواهد زد.

وی همچنین درباره بازگشت فرش‌های مرجوعی ایران نیز گفت: این فرش ها با ورود به ایران و ایجاد ارزش افزوده بر روی آنها توان صادرات مجدد دارند پس باید مشکل رسوب انها برطرف شود.

میری ادامه داد: برای حل این موضوع سالهاست که در تلاش هستیم  و آخرین راه حلی که به آن رسیده‌ایم اصلاح ماده 65 و ماده 119 امور گمرکی در مجلس و ماده 121 ایین نامه اجرایی در دولت است تا ما بتوانیم بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی فرش ها را به کشور بازگردانیم.

گفتگو از: نیلوفر جمالی

نوشته های مرتبط

کلید قفل استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات در دست بانک مرکزی/سود بانکی هر روز تاخیر چقدر است؟

سعید

جزئیات جلسه امروز صادرکنندگان با رئیس اداره صادرات بانک مرکزی/کارگروه حل مشکلات ارزی صادرکنندگان تشکیل می‌شود

سعید

نگاه غلط سازمان امور مالیاتی به مالیات‌ستانی کسب و کارهای دیجیتال/ناشران دیجیتال باید از مالیات معاف باشند

سعید

ارسال دیدگاه