32.4 C
تهران
14 تیر 1399
تولید صنعت کشاورزی معدن ویژه

مدیریت واردات، سیاست کلی سال۹۹/دامنه کالاهای ممنوعه وارداتی افزایش می‎‌یابد؟

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت مدیریت سختگیرانه واردات را سیاست کلی دولت در سال 99 عنوان کرد. او گفته که هر کالایی که توانایی ساخت داخلی داشته باشد، حتما وارداتش ممنوع خواهد شد؛ به همین دلیل برخی بر این باورند که دامنه کالاهای ممنوعه وارداتی افزایش خواهد یافت. اکنون واردات 1600 قلم کالا به کشور ممنوع است.

به گزارش خبرنگار اکسپورتنا،حسین مدرس خیابانی، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در حالی از مدیریت واردات به عنوان یک سیاست کلی دولت در سال 99 در حوزه تجارت خارجی یاد کرده که هم اکنون واردات 1600 قلم کالا ممنوع است. اکنون با توجه به سخنان وی، این احتمال وجود دارد که فهرست کالاهای وارداتی به منظور حمایت از تولید داخلی، عریض و طویل تر شود.

حسین مدرس خیابانی در اولین جلسه ستاد تنظیم بازار در سال 99 گفت: تمام تأکید وزارت صنعت، معدن و تجارت بر کنترل واردات بوده به نحوی که اصل بر ممنوعیت واردات است؛ مگر آنکه جایی از تولید داخل قادر به تأمین کالاهای مورد نیاز کشور نباشد بنابراین هیچ کالای خارجی که توان تولید داخل دارد، اجازه واردات نخواهد یافت.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: هم‌اکنون واردات بر روی مواد اولیه، کالاهای اساسی و قطعات و تجهیزاتی متمرکز شده که مشابه تولید داخل ندارند.

وی تصریح کرد: تجارت خارجی کشور به ۸۵ میلیارد دلار رسیده که از این رقم ۴۱.۳ میلیارد دلار صادرات و ۴۳.۷ میلیارد دلار واردات است اما باز هم باید تلاش کرد که مدیریت واردات به خوبی انجام شده و سیاست‌های کنترلی واردات به طور قطع ادامه یابد.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر اینکه قیمت غذا در دنیا گران شده است، گفت: علی‌رغم آنکه قیمت نفت کاهش یافته و مشکلات بازار رکودی و نزول بورس‌های دنیا رقم خورده است، اما قیمت موادغذایی در سراسر جهان گران شده و بسیاری از کشورها صادرات موادغذایی را ممنوع کرده‌اند.

وی بیان کرد: حال که بسیاری از کشورهای دنیا صادرات موادغذایی را ممنوع کرده‌اند، به نظر می‌رسد تأمین موادغذایی از خارج کشور بسیار سخت باشد بنابراین باید تمام تمرکز خود را بر افزایش تولید داخلی قرار داد که به همین منظور شورای اقتصاد و دولت قیمت خرید تضمینی را مورد تجدیدنظر قرار داد و کشاورزان را تشویق کرد تا افزایش تولید گندم داشته باشند؛ امیدواریم امسال بتوانیم از واردات گندم بی‌نیاز شویم.

نوشته های مرتبط

سهم ارزش‌افزوده صنعتی در تولید ناخالص داخلی ایران 12.5 درصد است

سعید

دست اندازهاي بانك مركزي براي سرمايه گذاري در مناطق آزاد/تقاضا براي سرمايه گذاري وجود دارد

سعید

فهرست کالاهای مشمول تعرفه صفر در واردات به اوراسیا اعلام شد/زمان اجرا از اول آوریل تا 30 ژوئن 2020

سعید

ارسال دیدگاه