15.9 C
تهران
12 فروردین 1399
تولید ویژه

عدم ترخیص برخی تجهیزات پزشکی از گمرک/انبار برخی گمرکات مملو از ماسک و لوازم بیمارستانی

رئیس جمهور در شرایطی از هفتاد خان در گمرک سخن می‌گوید که اکنون فعالان اقتصادی نیز از روند ترخیص برخی تجهیزات پزشکی و لوازم بیمارستانی و حتی ماسک از برخی گمرکات شکایت دارند.

اکسپورتنا: حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در نخستین جلسه هیأت دولت در سال ۹۹، با انتقاد از پروسه طولانی که در ترخیص برخی از کالاها، آن را تعبیر به هفتاد خان گمرک کرد. این تعبیر رئیس‌جمهور از جنبه‌های متفاوتی مورد انتقاد قرار گرفت که بیشتر آنها معطوف به نوع عملکردی بود که گمرک ایران طی هفته‌های اخیر و به خصوص با شیوع ویروس کرونا در ترخیص محموله‌های وارداتی خریداری شده ماسک، تب‌سنج و تجهیزات پزشکی بود که در کمترین زمان ممکن کار ترخیص را انجام می‌داد؛ ضمن اینکه با بخشنامه‌های صادره از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، به سرعت جلوی خروج محموله‌های صادراتی ماسک و تجهیزات پزشکی از کشور را گرفته و موضوع را در شرایط بحرانی مدیریت نمود.

حال اما فعالان اقتصادی نیز به جمع انتقاد کنندگان از برخی از گمرکات پیوسته‌اند. در واقع، بعد از شیوع کرونا و شکل‌گیری زمزمه‌های کمبود برخی تجهیزات پزشکی و ماسک و لباس پرستاری در برخی بیمارستانها و شهرهای سراسر کشور، بخش خصوصی نیز با شکل دادن کمپین نفس به همت اتاق‌های بازرگانی تهران و ایران تلاش کرد تا تجهیزات بیمارستانی و اقلام مورد نیاز کادر درمانی را نیز به موازات دولت تأمین کرده و در اختیار بخش‌های مختلف بیمارستانی قرار دهد.

در این میان حتی اقدام به احداث واحدهای درمانی مستقل برای مداوای بیماران نموده و از این طریق بتواند باری از دوش دولت بردارد. حال اما محموله‌های پزشکی و اهدایی وارداتی که از سوی برخی دیگر بنگاههای تجاری و تولیدی سایر کشورهای دنیا یا حتی اتاق‌های بازرگانی سایر کشورهای دنیا به ایران اهدا شده و یا خریدهایی که فعالان اقتصادی به عنوان مسئولیت اجتماعی خود خریداری کرده‌اند، در گمرکات مانده و علیرغم تمام مشکلاتی که بیمارستان‌های کشور دارند، اما در گیر و دار بروکراسی گمرکات معطل مانده است.

پدرام سلطانی، مؤسس کمپین نفس که به همت اتاق بازرگانی تهران شکل گرفته، در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشته است: «انبارهای گمرک فرودگاه امام پر از ماسک و لوازم مورد نیاز بیمارستانها برای بحران کرونا است و در ترخیص و تخصیص و توزیع تعلل می‌شود. بیمارستانها دچار کمبود هستند و نیازهایشان در انبارها معطل‌اند.»

وی اضافه کرده که موضوع در این محموله‌ها تخصیص ارز نیست و بلکه تصمیم‌گیری در رابطه با ترخیص از سوی برخی از دستگاه‌ها علیرغم نامه نگاری‌های متعدد اتاق بازرگانی تهران، معطل مانده است.

بر این اساس، کمپین نفس در راستای خریدهای خارجی خود برای سومین بار تعداد ۱۱۵ هزار و ۲۰۰ عدد ماسک N۹۵ را جهت همراهی با کادر درمان وارد ایران کرده است. تعداد ۱۱۵ هزار و ۲۰۰ عدد ماسک N۹۵ خریداری شده توسط کمپین نفس طی سر مرحله بالغ بر ۲۲۲ هزار عدد است که سومین سری از این خریدها چند روز قبل وارد ایران شد.

حال بهتر است گمرک، وزارت بهداشت و سایر دستگاه‌های اجرایی دخیل در امر تصمیم‌گیری و تصمیم سازی در این حوزه، دلایل این تعلل در شرایط کنونی را توضیح دهند؛ چراکه اکنون زمان سپری کردن وقت برای تصمیم گیری های بروکراتیک نیست./خبرگزاری مهر

نوشته های مرتبط

رکوردشکنی ایرانی‌ها در نمایشگاه گلفود دوبی/اعزام 650 مدیر صادرات و بازاریابی واحدهای تولیدی به امارات

سعید

صادرات، بازوی کمک‌کننده افزایش تولید/دولت ابعاد حمایت از صادرات در سال 99 را به صراحت اعلام کند

سعید

فراخوان اتاق ایران برای حل مشکلات پیش روی واردکنندگان/تجار مشکلات تخصیص ارز و ثبت سفارش را گزارش دهند

سعید

ارسال دیدگاه