15.9 C
تهران
12 فروردین 1399
تیتر برتر صادرات

علت بسته شدن مرز دوغارون چیست؟/بی‌تدبیری یا اتفاق، کدامیک منجر به انسداد دوغارون شد

طی چند روز گذشته مرز دوغارون که بزرگترین مرز تجاری ومسافری ایران و افغانستان است بارها باز و بسته شده است؛ اما علت این اتفاق، بی‌تدبیری است یا اتفاق؟ این سوال بزرگی است.

به گزارش خبرنگار اکسپورتنا، طی چند روز گذشته، مرز دوغارون بارها و بارها باز و بسته شده است. سیدروح الله لطیفی، سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران روز ششم فروردین ماه امسال دلیل این بسته شدن را بارندگی شدید و سیل اعلام کرد؛ اما علی رسولیان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی، بسته شدن مرز را تنها یک شایعه دانست.

پس از تکذیب خبر بسته شدن مرز دوغارون، صبح روز هفتم فروردین، خبری از سوی گمرک اعلام شد که بر اساس آن، با پیگیری‌های صورت گرفته این مرز با محدودیت تردد، باز شده است.

این اخبار در حالی است که تصاویر منتشر شده از این مرز نشان می‌دهد که مرز دوغارون به دلیل وجود سیل، توان تردد خود را از دست داده است؛ اما علت آبگرفتگی شدید این مرز که یکی از اصلی ترین مرزهای تجاری ایران است، پُرکردن رودخانه فصلی این منطقه از نخاله‌ها در سالهای دور است؛ چراکه مدت‌ها در این منطقه بارندگی وجود نداشته و به نظر می‌رسد مسئولان امر بر این باور بودند در سالهای آتی نیز هیچ‌گاه بارندگی در این منطقه نخواهیم داشت؛ از این رو آبهای حاصل از بارندگی راهی برای خروج نداشته و تبدیل به سیل می شود.

سیلاب‌های طی دو سال اخیر خسارت های زیادی وارد کرده است که از جمله آنها می توان به از کار افتادن یکی از دستگاه های ایکس‌ری گمرک این منطقه اشاره کرد و همچنین بسته شده مرز برای روزها و ساعت ها خودش آثار زیان باری در این برهه زمانی کشور دارد.

نویسنده: نیلوفر جمالی

نوشته های مرتبط

پیگیری‌های اتاق تهران نتیجه داد/سقف و سابقه برای واردات کارت‌های بازرگانی غیرتولیدی حذف شد

سعید

کاهش شکاف قیمتی بین دلار نیمایی و بازار آزاد/ارز صادرکنندگان به بازار ثانویه می‌آید؟

سعید

بازگشت 34.5 میلیارد دلار ارز صادراتی/صادرکنندگان 70 درصد تعهد ارزی خود را ایفا کردند

سعید

ارسال دیدگاه