29.2 C
تهران
17 تیر 1399
صادرات ویژه

نقدی بر دستورالعمل تدوین بسته حمایت از صادرات سال 99/چطور یک عنصر تشویقی به نماد ناکارآمدی تبدیل شد؟

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، با اشاره به ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور به منظور تدوین بسته حمایت از صادرات در سال 99، نوشت: میزان جایزه، روش های پرداخت و دیوان سالاری های بازدارنده و البته شرایط دیگر موجب شده اند این عنصر تشویقی به ناکارآمدی برسد.

حسین سلاح ورزی، نایب رییس اتاق بازرگانی ایران در یادداشتی اختصاصی برای اکسپورتنا نوشت: اکثریت فعالان اقتصادی ایران نیک می دانند که قوانین موجود، به برخی از مدیران ارشد اقتصادی – سیاسی اجازه نمی دهد حتی اگر اندیشه های باز تری برای پیشرفت امور اقتصادی دارند، آنها را اجرایی کنند.

یکی از مدیران ارشد سیاسی – اقتصادی دولت فعلی بدون تردید آقای اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور است که کارنامه و سابقه روشنی در اداره صنعت ایران دارد. این مدیر ارشد دولت یازدهم و دوازدهم بیشترین حضور جدی در اتاق بازرگانی را داشته و دشواری فعالیت های بخش خصوصی  را از نزدیک می شناسد.

معاون اول رییس جمهور بارها تصریح کرده است مشارکت واقعی و گسترده بخش خصوصی در تصمیم سازی و تصمیم گیری های اجرایی برای عبور از توسعه نیافتگی اقتصاد ایران و برای سپری کردن کلیشه ها یک ضرورت تمام عیار است و دولت تنها بایستی به سیاستگذاریها بپردازد.

با این همه اما همین مقام ارشد اجرایی وقتی قرار است تصمیمی اتخاذ شود، راهی ندارد جز اینکه همین مقررات و قانون‌های نه چندان کارساز فعلی را برای اجرا ابلاغ کند، در حالی که شاید می داند ابلاغ این دستورات، فایده و ثمره ای و نتیجه ای ندارد.

یکی از این دستورها که به تازگی به امضای آقای جهانگیری رسیده است درباره جوایز صادراتی است. دولتهای ایران در دهه‌های اخیر هرجا و هرزمان که صادارت نفت به بن بست رسیده است، برای تشویق بازرگانان به صادرات، با هدف جانشین‌سازی برای درآمدهای نفتی، از مشوقی به نام جایزه صادراتی استفاده می کنند.

دولت فعلی نیز به ویژه با توجه به اینکه به روزهای سخت در صادرات نفت و حتی فرآورده های پتروشیمی رسیده است، امسال زودتر دست به کارشده تا با ابلاغ دستورالعمل جوایز صادراتی سال 1399 راه را برای تشویق بیشتر صادرات هموار کند.

ضمن احترام به آقای جهانگیری، معاون اول رییس جمهور دراین باره یادآور می شویم که به هر دلیل، هنوز تکلیف جوایز صادراتی قبلی مشخص نشده است و بازرگانان هنوز چشم به راه تامین اعتبارات هستند.

واقعیت این است که میزان جایزه، روش های پرداخت و دیوان سالاری های بازدارنده و البته شرایط دیگر موجب شده اند این عنصر تشویقی به ناکارآمدی برسد. این روزها همه به خوبی می دانیم صادرات کالاها و خدمات غیر از نفت و فرآورده های بلافصل آنها ،تنها  مجرای تامین ارز و تثبیت شرایط بازار ارز در سال پر مخاطره 1399 است.

از معاون اول رئیس جمهور و نیز از مدیران مربوطه انتظار می رود گامهای بلند تری برای توسعه صادرات بردارند. در حال حاضر صادرکنندگان ایران زیر فشار خوردکننده ای قرار دارند که از دستورهای چندگانه نهادهای مالی، پولی و تجاری که بعضا با راهبردهای توسعه صادرات تناقض داشته و نیز با یکدیگر نیز ناسازگاری دارند، تبعیت محض کرده و در این شرایط عمل کنند.

این شرایط سخت به اضافه راههای مسدود شده برای ابتکارهای احتمالی به دلیل سیاست خارجی و نیز عدم عضویت ایران در نهادهای پولی و بانکی جهانی و مناسبات پرنوسان با طرفهای تجاری، کار صادرات را سخت کرده اند و به نظر می رسد باید نیروی سیاسی دولت برای بازکردن این گره ها متمرکز شود.

صادرات، در دنیای پر از رقابت های آنی و نفس‌گیر دهها هزار شرکت بزرگ و کوچک مجهز به نیروی پشتیبانی کننده دولتها، کار سختی است که فراتر از دادن جایزه صادراتی به روش های فعلی است.

نوشته های مرتبط

بهترین شرکت ها برای کار در سال 2020/شرکتهای بانکی، نفتی، گازی و بیمه‌ای در صدر پرطرفدارها

سعید

جزئیات نامه‌نگاری سرپرست وزارت جهاد با اعضای دولت/تمام مجوزهای وزارت جهاد با اعتبار اول اسفند، تا پایان اردیبهشت تمدید می‌شوند

سعید

کانون صرافان هیچ فعالیتی در زمینه رمز ارز ندارد

niloofar jamali

ارسال دیدگاه