15.9 C
تهران
12 فروردین 1399
صادرات ویژه

آخرین وضعیت مرزها در 7 فروردین 99/امکان صادرات کالاهای ایرانی به ترکمنستان و آسیای میانه از طریق خطوط ریلی

آخرین وضعیت مرزهای کشور در روز پنجشنبه 7 فروردین 99 اعلام شد که بر اساس آن، عبور و مرور در برخی از مرزها همچون کیله دشت سردشت که مرز مشترک با کشور عراق است، ممنوع اعلام شده، اما اماکان صادرات کالاهای ایرانی با رعایت ضوابط به کشورهای ترکمنستان و آسیای میانه و نیز ترکیه با خطوط ریلی امکان پذیر است.

به گزارش خبرنگار اکسپورتنا، آخرین وضعیت مرزهای تجاری کشور در روز پنجشنبه 7 فروردین ماه نشانگر آن است که در برخی از مرزهای کشور، تردد کامیون‌های صادراتی همچنان انجام شده و برخی از مرزهای دیگر به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، مسدود هستند.

امکان صادرات کالاهای ایرانی به غیر از مواد غذایی، از طریق ریل مرز سرخس با ترکمنستان و آسیای میانه وجود دارد.

استان خراسان رضوی

مرز دوغارون:

گزارش‌های میدانی کارشناسان سازمان توسعه تجارت ایران حکایت از آن دارد که در مرز دوغارون، تردد خودروهای صادراتی ایرانی، ترانزیت و خودروهای افغان از درب‌های گمرک، منطقه ویژه و بازارچه مرزی، عادی و روان است.

در عین حال، رفت و آمد مسافرین در دو طرف عادی بوده و کنترل با دستگاههای تب‌سنج انجام می‌گیرد.

بنا به شنیده‌ها، رفت و آمد خودروهای ایرانی در افغانستان با دشواری‌هایی روبرو است و تمایل و تاکید به استفاده از خودروهای افغان افزایش یافته؛ ضمن اینکه برای پرداخت عوارض خروج و گمرکی، ازدحام کامیون‌ها در بازارچه دوغارون زیاد است.

مرزهای ایران با ترکمنستان شامل سرخس، لطف آباد و باجگیران:

تردد خودروهای صادراتی و ترانزیت به ترکمنستان ممنوع بوده و رفت و آمد مسافرین جریان ندارد؛ بلکه تنها امکان بازگشت خودروهای ترکمن وجود دارد.

امکان صادرات کالاهای ایرانی به غیر از مواد غذایی، از طریق ریل مرز سرخس با ترکمنستان و آسیای میانه وجود دارد؛ اما نرخ حمل ریلی افزایش یافته است.

ترکیه کالاهای صادراتی را از طریق آذربایجان و از طریق کشتی به ترکمن باشی ترکمنستان ارسال می کند.

استان آذربایجان غربی:

در استان آذربایجان غربی و در مرز سرو ارومیه، فقط اتباع ایرانی اجازه ورود دارند و اجازه خروج اتباع ترک هم داده می‌شود، ضمن اینکه امکان صادرات کالا وجود داشته ولی واردات کالا ممنوع است.

در عین حال در مرز بازرگان نیز، فقط اتباع ایرانی اجازه ورود داشته و اتباع خارجی نیز اجازه خروج یافته اند، ضمن اینکه صادرات کالا وجود دارد و فقط خروج کامیونهای ترک عملا امکان پذیر است. البته اجازه واردات کامیونهای ایرانی نیز داده می شود.

در مرز رازی در خوی، اتباع ایرانی اجازه ورود و اتباع ترک اجازه خروج دارند؛ ضمن اینکه صادرات کالا نیز وجود داشته و مبادله فقط از طریق ریل انجام می شود.

در مرز تمرچین پیرانشهر مشترک با کشور عراق، تردد مسافر اعم از ورود و خروج، ممنوع بوده و واردات و صادرات کالا وجود دارد، ولی رویه به کندی صورت می گیرد.

در مرز گیله سردشت مشترک با کشور عراق، تردد مسافر ممنوع بوده و صادرات و واردات کاملا متوقف است.

در مرز صنم بلاغی پلدشت مشترک با کشور آذربایجان نیز، فقط اتباع ایرانی اجازه ورود به کشور داشته و اتباع آذربایجانی نیز اجازه خروج دارند؛ ضمن اینکه صادرات و واردات نیز صورت می گیرد.

 

نوشته های مرتبط

جزئیات برنامه‌های سازمان توسعه تجارت برای توسعه بازارهای صادراتی/ بخش‌خصوصی بداند؛تعرفه ترجیحی جاده‌ای دو طرفه است

niloofar jamali

ملاقات سفیر ایران با وزیر تجارت ترکیه/آغاز تردد کامیون‌های ترانزیتی از مرز بازرگان

سعید

آخرین وضعیت بازارهای صادراتی ایران با کشورهای همسایه/کدامیک از مرزها به روی محموله‌های صادراتی ایران بسته است؟

سعید

ارسال دیدگاه