15.9 C
تهران
12 فروردین 1399
صادرات ویژه

تجارت ایران و اتریش به صفر رسید/روابط دیپلماتیک دو کشور همچنان ادامه دارد

نایب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش، با یادآوری شرایط سخت دور زدن تحریم‌ها برای ادامه تجارت، گفت: مدت‌ها است که تجارت ایران و اتریش به صفر رسیده است.

علیرضا ناظم‌الرعایا در گفتگو با خبرنگار اکسپورتنا با اشاره به روابط تجاری 80 ساله ایران و اتریش عنوان کرد: اتریش کشوری است که سه سازمان بین‌المللی در آن قرار داشته و از نظر سوق‌الجیشی، از موقعیت مناسبی برخوردار است؛ به نحوی که وجود سازمان ملل، اوپک و صندوق اوپک در این کشور باعث شده تا روابط آن با تمام کشورهای دنیا، به خوبی پیش رود و بر این اساس، ایران نیز می‌تواند از این موقعیت، برای همکاری بهتر استفاده کند.

نایب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و اتریش با بیان اینکه در حوزه صادرات و واردات با کشور اتریش، مشکلاتی به دلیل تحریم‌ها رخ داده است، افزود: اتریش با وجود شرکت‌ها و کارخانه‌های کوچک، می‌تواند به دور از تحریم‌ها با ایران ارتباط خود را ادامه دهد؛ اما مشکلات مبادلات مالی و روابط بانکی، اجازه چنین رویکردی را نمی‌دهد.

به گفته وی، مدت‌ها است که سهم ایران از واردات اتریش به صفر رسیده است و در واقع صادرات و واردات با وجوذ تحریم‌ها، به صفر رسیده و هیچ فعالیت اقتصادی با اتریش وجود ندارد.

ناظم‌الرعایا تاکید کرد: هم اکنون برخی افراد، صادرات و واردات با این کشور را از مبادی غیررسمی انجام می‌دهند؛ اما همین میزان نیز به سختی صورت می‌گیرد؛ چراکه علاوه بر مشکلات تحریم، مبادلات مالی از طریق بانک‌ها امکان‌پذیر نیست و ورود ایران به لیست سیاه FATF نیز آن را تشدید کرده است.

وی ادامه داد: بحث صادرات و واردات نه تنها با اتریش؛ بلکه با همه کشورهای دنیا به سختی صورت می‌گیرد و برای واردات یک کالا باید چندین برابر هزینه کرد.

نایب رئیس اتاق مشترک ایران و اتریش از فعالیت های مناسب سفارتخانه‌های هر دو کشور ایران و اتریش برای بهبود روابط تجاری و حل مشکلات خبر داد و گفت: هر دو سفارتخانه حوزه آموزشی، فرهنگی و برگزاری سمینارها در حال فعالیت هستند و روابط خود را قطع نکرده اند؛ چراکه ادامه فعالیت های تجاری پس از رفع تحریم‌ها، برای هر دو کشور مهم است و قطعا پس از این دوره، همکاری‌ها با کشورهایی ادامه خواهد داشت که در روزهای سخت کنار ما بودند.

گفتگو از نیلوفر جمالی

نوشته های مرتبط

تسهیلات ارزان‌قیمت در اختیار بنگاه‌های تولیدی قرار می‌گیرد/تنها واحدهایی وام کم‌بهره می‌گیرند که نیروهای خود را اخراج نکرده باشند

سعید

سوءاستفاده از کارتهای بازرگانی به اوج رسید/کارت بازرگانی خود را در اختیار دیگران قرار ندهید

سعید

مخالفت سازمان مالیاتی با گره خوردن استرداد مالیات ارزش افزوده با رفع تعهد ارزی/آیین‌نامه بررسی تراکنش‌های بانکی این هفته ابلاغ می‌شود

سعید

ارسال دیدگاه