31.1 C
تهران
15 خرداد 1399
بانک بورس تولید نبض بازار ویژه

آماده‌باش پس‌اندازهای کوتاه‌مدت بانکی برای ورود به بازارهای سفته‌بازانه/دولت شرایط جذب سپرده‌های بلندمدت را فراهم کند

مشاور عالی اتاق بازرگانی تهران، با بیان اینکه پس‌اندازهای کوتاه‌مدت، آماده‌باش برای ورود به بازارهای سفته‌بازانه هستند، گفت: دولت باید شرایط جذب هر چه بیشتر سپرده‌های بلندمدت را فراهم نماید تا منابع حاصل از آن، به سمت تولید و صنعت هدایت شود.

ابراهیم بهادرانی در گفتگو با خبرنگار اکسپورتنا درباره اثرگذاری نقدینگی در بازار بورس و ارز اظهار داشت: به نظر نمی رسد که نقدینگی به سمت پس‌انداز بانکی هدایت شده و این بخش را رشد دهد.

وی ادامه داد: شاخص‌های اقتصادی نشان می‌دهند که پس‌اندازها در قالب سپرده‌های بلندمدت کاهش یافته و در مقابل، پس‌اندازهای کوتاه‌مدت روند رشد را سپری کرده‌اند که این امر، نشان می‌دهد در اقتصاد کشور، سفته‌بازی وجود دارد.

به گفته بهادرانی، مردم پول نقد نزد خود نگه می‌دارند تا درصورت لزوم، سفته‌بازی کنند؛ بنابراین سپرده بلندمدت، مانع سفته‌بازی بوده و آن راکاهش می‌دهد.

وی معتقد است که سیاست‌گذار پولی باید در تلاش باشد که پس اندازهای بلندمدت افزایش یابند تا نظام بانکی بتواند از این طریق، به بخش تولید و بازرگانی کمک کند.

مشاور عالی اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: تا زمانی که شرایط ورود نقدینگی به بازارهای زودبازده کنترل نشود، حضور مردم در بازارهای سفته‌بازی  ادامه داشته و اقتصاد را با مشکل، مواجه خواهد ساخت.

وی با اشاره به روند صعودی شاخص بورس در این روزها گفت: شاخص بورس ترقی کرده و مردم پول خود را در بورس سرمایهگذاری می‌کنند، در حالی که باید تعادل در اقتصاد ایجاد شود.

به گفته بهادرانی، بورس در حوزه تامین مالی تولید، گام جدی نداشته، بلکه دولت کسری بودجه خود را از طریق بورس تامین می‌کند.

گفتگو: نیلوفر جمالی

نوشته های مرتبط

تسهیل صادرات کالاهای غیرنفتی ضامن اشتغال و تولید پایدار/ زمان‌بر بودن بازگشت ارز حاصل از صادرات، همچنان چالش صادرکنندگان

niloofar jamali

تسهیلات قرض‌الحسنه بانک سپه به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان

sahel

نحوه تنظیم و شرایط پذیرش اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال ۹۸/چطور می‌توان برگه قطعی مالیات امسال را دریافت کرد؟

سعید

ارسال دیدگاه