31.1 C
تهران
15 خرداد 1399
بانک بورس مالی ویژه

عدم کفایت نقدینگی در بازار بین بانکی/بانکها در بازار باز سفارش فروش نگذاشتند

به گزارش خبرنگار اکسپورتنا، بانکها به عملیات بازار باز، اقبالی نشان نمی‌دهند، این را می‌توان از اطلاعیه‌های بانک مرکزی در حوزه اجرای عملیات بازار باز به خوبی برداشت کرد.

بانک مرکزی مدتی است که اجرای عملیات بازار باز را در نظام بانکی به منظور خرید و فروش اوراق دولتی و برچیده شدن بساط سودهای نامتعارف در بازار بین بانکی راه اندازی کرده، اما گویا بانکها به آن اقبالی نشان نمی‌دهند؛ چراکه برخی مقامات بانک مرکزی بر این باورند که اجرای این سیاست، باید همراه با استقبال بانکها باشد تا به بازار عمق بخشد؛ اما سفارش گذاری و نحوه ورود بانکها حکایت از آن دارد که نظام بانکی کشور، اقبال زیادی به این بازار نشان نداده است.

در این میان در اطلاعیه جدید بانک مرکزی هم، این موضوع به خوبی مورد توجه واقع شده است، چراکه در این اطلاعیه بانک مرکزی تلویحا از عدم حضور بانکها در بازار باز و ارسال نکردن سفارش‌ها از سوی آنها می‌گوید.

البته بانک مرکزی این موضوع را نشان دهنده عدم کفایت نقدینگی در بازار بین بانکی می‌داند و از سوی دیگر، به این نکته توجه می‌کند که بانکها نیاز به تغییر ذخایر را احساس نمی‌کنند.

بانک مرکزی البته در اطلاعیه خود اعلام کرده که روز چهارشنبه هفته آینده، یعنی 14 اسفندماه، در چارچوب مدیریت نقدینگی مورد نیاز بازار بین بانکی ریالی، مجدد عملیات بازار باز را اجرایی خواهد کرد.

به عبارت دیگر، موضع بانک مرکزی، خرید و فروش اوراق بدهی دولتی بر اساس پیش بینی وضعیت نقدینگی در بازار بین بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین بانکی حول نرخ هدف در روز دوشنبه ۱۲ اسفند ماه ۱۳۹۸ است که از طریق اطلاعیه در سامانه بازار بین بانکی اعلام می‌شود.

بر این اساس، بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی تا ساعت 10 صبح روز سه‌شنبه 13 اسفند 98 فررصت دارند تا در جهت مدیریت نقدینگی خود در بازار بین بانکی، نسبت به ارسال سفارش از طریق سامانه بازار بین بانکی اقدام می‌کند.

 

نوشته های مرتبط

سپرده‌های بانکی ۳۰ درصد افزایش یافت

sahel

مجلس حامی سیاست‌های بانک مرکزی در حوزه تعیین تکلیف وضعیت بازار

sahel

انتصاب عضو جدید هیات مدیره بانک دی

sahel

ارسال دیدگاه