13 C
تهران
12 فروردین 1399
تیتر برتر کسب و کار دیجیتال کسب و کار های نوین

پیشنهادهای قائم مقام وزیر صمت برای توسعه صادرات حوزه ICT/مشخصه‌های صدور پروانه فعالیت بازنگری شود

قائم مقام وزیر صمت در خصوص آیین نامه صادرات نرم افزار گفت: ما برای تصویب این آیین نامه نیاز به نشان دادن رویه های طی شده داریم. باید مشخص شود این آیین نامه بناست چه مانعی از سر راه  بردارد و نبود چنین آیین نامه چه ضرری خواهد داشت.

اکسپورتنا: حسین مدرس خیابانی در جلسه با هیات مدیره فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران، در خصوص آیین نامه صادرات نرم افزار گفت: ما برای تصویب این آیین نامه نیاز به نشان دادن رویه های طی شده داریم؛ به نحوی که باید مشخص شود این آیین نامه بنا است چه مانعی از سر راه  بردارد و نبود چنین آیین نامه چه ضرری خواهد داشت.

وی ادامه داد: این کار در تصویب آیین نامه بسیار کمک خواهد کرد؛ زیرا در جلسات شورای عالی صادرات اگر توجیه لازم برای طرح وجود نداشته و با همه نهادهای مربوطه مشورت صورت نگرفته باشد، دوباره وارد گردش کاری خواهد شد که روند تصویب آیین نامه را طولانی تر خواهد کرد؛ از همین رو یک طرح توجیهی باید به این آیین نامه پیوست و ضرورت ها و مزیت های آن نیز مشخص شود.

مدرس خیابانی در خصوص بازنگری در صدور پروانه تولید نرم افزار نیز عنوان کرد: من نیز معتقدم  باید در مورد مشخصه های صدور پروانه ها بازنگری صورت گیرد. دنیا دیگر به دنبال اعداد و ارقام و کمیت نیست. از این رو می‌توان شرایط را ضابطه مند کرد. بنابراین  جلسه ای با واحد مربوطه در وزارت صمت با حضور نمایندگانی از حوزه قائم‌مقام، سازمان توسعه تجارت و اتاق بازرگانی برای بازنگری این آیین نامه هماهنگ خواهد شد.

وی در ادامه عنوان کرد: میز ICT در سازمان توسعه تجارت باید فعال تر وارد عمل شود تا در خصوص موضوعات مرتبط کار کارشناسی صورت گیرد.

به گفته مدرس خیابانی، سازمان توسعه تجارت در بحث صادرات باید تبدیل به یک فرمانده شود تا کارها بهتر پیش برود؛ همچنین خواهان آن هستیم که فدراسیون رابطه بیشتری با وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت داشته باشد.

وی افزود: ما باید به صادرکنندگان کمک کنیم تا آنها بتوانند صادر کنند و در نهایت به کشور کمک شود. برگزاری جلسات مربوط به میز  ICT  باید به طور جدی دنبال شود؛ به نحوی که باید اطلاعات پایه نیز از شرکت های فعال در حوزه گردآوری شود. احصای مشکلاتی که این بخش با آن درگیر است، باید نقطه شروع کار میز ICT  سازمان توسعه تجارت باشد.

مدرس خیابانی گفت: حتی در صورت نیاز باید مطالعات تطبیقی صورت گیرد که ببینیم این ضوابط و آیین نامه ها در کشورهای دیگر چگونه است. ما باید از طریق دریافت تجربیات بتوانیم در وقت و هزینه صرفه جویی کنیم.

مدرس خیابانی در خصوص شرایط حوزه ICT  گفت: روزآوری این حوزه در لحظه صورت می گیرد و حتی اگر آیین نامه در دوره ای که تهیه شده درست بوده،  امروز باید مورد بازنگری قرار گیرد. ما در نقشه راه توسعه صادرات باید موارد مورد نیاز را به روز رسانی کنیم و ببینیم ضرورت های آن چیست. اکنون ما باید کار IT و  ICT  را در کشور تسهیل کنیم. سپس باید در نظم دهی آن تلاش کنیم. به گونه ای که افراد غیر مرتبط با آن وارد این کار نشوند. همچنین باید مشوق هایی برای صادرات محصولات این حوزه در نظر گرفته شود. در گام آخر نیز باید  شرکت های دانش بنیان و جوانان نخبه را تشویق کنیم که به این سمت گرایش پیدا کنند.

وی در ادامه اظهار کرد: ما مدعی حمایت از تولید داخل هستیم و در بخش های زیادی ردیف تعرفه ای برای حمایت از تولیدات داخلی اعمال شده که شاید در بخش  ICT این کار کمتر صورت گرفته است؛ اما به دنبال آن هستیم که از تولید داخل در شرایط کنونی حمایت جدی انجام دهیم. اکنون اصل براین است که واردات ممنوع است مگر اینکه نتوانیم آن محصول را در داخل بسازیم.

در رابطه با شرکت های حوزه  ICT  هم  میتوانیم نقطه تماس شرکت های فعال در این حوزه را با سایر نهادهای دولتی برای معرفی شما باشیم تا توانمندی شما را عرضه کنیم. ما حتما جلوی اقداماتی مانند استانداری تهران را برای خرید محصولات خارجی که مشابه داخلی دارد را خواهیم گرفت و در این زمینه مکاتبه لازم با وزارت کشور صورت خواهد گرفت. زیرا اکنون همه دنبال آن هستند که یک صیانت از منابع ارزی صورت گیرد. ضمن اینکه از تولید داخل نیز حمایت انجام شود، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

قائم مقام وزیر صمت در بخش آخر صحبت های خود به موضوع نماشگاه اکسپو پرداخت و گفت: ما همه تلاشمان را می کنیم که به فعالان حوزه  ICT به شکل ویژه در این نمایشگاه حضور پیدا کنند.

نوشته های مرتبط

تولید و توزیع کالاهای اساسی تعطیل‌بردار نیست/حمل کالاهای اساسی و خرید تضمینی بی‌وقفه ادامه دارد

سعید

افزایش تقاضای هند و روسیه برای کیوی تولیدی مازندران/صادرات 100 درصد رشد خواهد کرد

سعید

سهم ارزش‌افزوده صنعتی در تولید ناخالص داخلی ایران 12.5 درصد است

سعید

ارسال دیدگاه