15.9 C
تهران
12 فروردین 1399
تولید تیتر برتر صنعت کشاورزی معدن

محیط کسب و کار ایران مشوق فعالیت زنجیره‌ای نیست/تناقض در سیاست‌های حمایتی از بنگاههای بزرگ

رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه محیط کسب و کار ایران، مشوق فعالیت زنجیره‌ای نیست، گفت: متاسفانه حمل و نقل در کشور راننده محور است و تعیین زمان فعالیت کامیونها در اختیار رانندگان خواهد بود.

به گزارش خبرنگار اکسپورتنا، محمد لاهوتی، رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران با بیان اینکه دولتی بودن اقتصاد ایران، مانع اعمال برخی اصلاحات در نظام توزیع بوده است، گفت: سیاستگذاری متناقض، همه قوانین حتی قوانین بالادستی ما را تحت‌الشعاع قرار داده است و البته تصمیمات اغلب بدون پشتوانه مطالعات کارشناسی اتخاذ ‌می‌شود؛ نظیر آنچه در مورد انتزاع وظایف بازرگانی از وزارت جهاد کشاورزی رخ داد.

وی افزود: محیط کسب و کار ایران، مشوق تاسیس شرکت‌های بزرگ و زنجیره‌ای نیست و در عین حال، قوانین کشور تاسیس شرکت‌های بزرگ را مورد حمایت قرار نمی‌دهد و حتی از جنبه‌هایی بازدارنده است که نمونه آن، رستوران‌های زنجیره‌ای هستند که باید 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده بپردازند؛ در حالی که تک فروشگاه‌ها این مالیات را نمی‌پردازند.

لاهوتی با بیان اینکه حمل ونقل در ایران راننده‌محور است، افزود: وقتی حمل و نقل راننده‌محور باشد، تعیین زمان فعالیت کامیون‌ها در اختیار رانندگان خواهد بود و این هزینه حمل را افزایش ‌می‌دهد؛ در حالیکه متاسفانه سیاستگذاری‌ها هم‌هیچ‌گاه حامی شکل‌گیری حمل و نقل منسجم و لجستیک نبوده است.

رییس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران در عین حال تاکید کرد که در گزارش ارائه شده، فروشگاه‌های مجازی مورد توجه قرار نگرفته است و لازم است به آنها توجه شود.

نوشته های مرتبط

احتمال وضع عوارض بر صادرات فولاد/قیمتهای داخلی علیرغم محدودیت‌های صادراتی رشد کرد

niloofar jamali

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالا متنوع شد/بازار فرعی بورس یکشنبه خود را چطور گذراند؟

سعید

صادرات ۵۰۰ میلیون دلار محصولات گلخانه ای/لزوم صدور گواهی سلامت برای محصولات

سعید

ارسال دیدگاه