13 C
تهران
12 فروردین 1399
صادرات کشاورزی ویژه

صادرات اتفاقی به روسیه/نباید مازاد تولید خود را جایگزین صادرات برنامه‌ریزی شده به اوراسیا کنیم

نائب رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه، از عدم بهره برداری از موقعیت‌های تجاری با روسیه خبر داد و گفت: روسیه مولفه‌های بسیاری برای ورود محصولات به کشور خود قرار داده که بر این اساس، این شرایط باید برای ورود به بازار آن رعایت شوند؛ پس اگر این پیش شرطها رعایت نشود، نمی‌توان تنها با توافقنامه تجارت ترجیحی با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، توقع جهش صادراتی داشت.

کاوه زرگران در گفتگو با خبرنگار اکسپورتنا درباره حضور بازرگانان ایرانی در بازار روسیه اظهار داشت: روسیه بازار صادراتی بسیار بزرگی به ویژه برای محصولات کشاورزی و موارد غذایی است.

وی ادامه داد: بازار صادرات این کشور برای مواد غذایی و محصولات کشاورزی، رقمی حدود 40 میلیارد دلار بوده است که پس از اعمال سیاست‌های خود اتکایی روسیه، اکنون این رقم سالانه به عددی معادل 27 میلیارد دلار رسیده است.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، ضمن ابراز تاسف از ناتوانی کشورمان برای استفاده از این پتانسیل، تاکید کرد: بسیاری از این کالاها از کشورها و قاره های دور دست، به روسیه صادر می شود؛ در حالی که همین محصولات در کشور ما در حال تولید است که متاسفانه به دلیل عدم رقابت‌پذیری محصولات ایرانی از نظر کیفیت و قیمت، این بازار را به کشورهای دیگر واگذار کرده ایم.

وی افزود: به عنوان مثال مرغ در برزیل تولید شده و با قیمت CFI در بنادر روسیه عرضه می شود؛ در حالیکه نرخ آن با قیمت تمام شده این محصول در ایران برابری می کند؛ اما پس از افزایش نرخ ارز انتظار بر آن بود که با وجود پاس کردن مزیت قیمتی، صادرات ایران افزایش یابد و بازار این محصول را به دست بگیریم؛ در حالیکه متاسفانه به دلیل عدم توانایی در ارائه کیفیت مورد نظر روس ها از منظر سایز و اندازه، توان تصاحب بازار را از دست دادیم.

به گفته زرگران، بازار روسیه نیازمند برنامه ریزی منسجم برای صادرات حرفه ای است و نمی توان با صادرات اتفاقی، وارد این بازار شد.

وی با بیان اینکه روسیه بازاری است که به شدت به مولفه های محصولات غذایی توجه داشته و آن را کنترل می کند، افزود: برنامه‌ریزی‌های ما برای صادرات به این کشور باید برابر با ذائقه و سلیقه آن بازار باشد؛ نه اینکه فکر کنیم می توانیم کالای مازاد کشور را به روسیه صادر کنیم.

نائب رییس اتاق مشترک ایران و روسیه تاکید کرد: با ادامه این روند شرایط صادرات ما مانند پنچ سال گذشته ادامه خواهد داشت؛ این در حالی است که می توانستیم از تنش های میان روسیه و اکراین و همچنین روسیه و ترکیه بهره برداری کرده و به صورت حرفه ای وارد بازار روسیه شویم.

وی درباره تاثیر توافقنامه تجارت ترجیحی کشورهای اوراسیا بر رشد صادرات ایران نیز گفت: نباید فکر کنیم که با این توافقنامه مشترک میان ایران و کشورهای اتحادیه اوراسیا در صادرات ایران جهش رخ خواهد داد و چنین چیزی عملیاتی نیست؛ پس با برنامه‌ریزی دقیق و تولید محصولات صادراتی مناسب، درخواست این کشور را پاسخ دهیم.

گفتگو: نیلوفر جمالی

نوشته های مرتبط

همراهی بانک مرکزی با صادرکنندگان در بازگشت ارز صادراتی/ قیود جدید مانعی برای صادرات و تهدیدی برای ذخایر ارزی

niloofar jamali

تسهیلات 14.5 درصد با فرجه 2 ساله برای صادرکنندگان/1000میلیارد تومان اعتبار حمایت به بانک توسعه صادرات رسید

niloofar jamali

آخرین وضعیت مرز بازرگان/در حال رایزنی با دولت ترکیه برای حل مشکل صادرات هستیم

سعید

ارسال دیدگاه