23.4 C
تهران
17 تیر 1399
صادرات ویژه

روایتی از چشم‌اندازها و دغدغه‌هایی که برای ادامه کار یک اپلیکیشن تخصصی طرح شد/دسترسی به اطلاعات، راه دور زدن رانتجویان

نام افراد

اظهارنظر

حمید زادبوم- رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران ۱-همیشه نوک تحریم ها متوجه تجارت خارجی و فرآيندهاي تجاري ایران بوده است؛ چراكه صادرات و واردات همیشه رگ حیاتی تجارت بوده و به خصوص در شرايط فعلي، گردش ارز احیاگر تجارت خارجی است.

۲-امسال موفق شدیم بیشترین ذخایر استراتژیک و کالاهای اساسی را برای تنظيم بازار كشور داشته باشیم.

۳-بر اساس سیاست های اقتصاد مقاومتی، برنامه توسعه صادرات را با قوت پیش برده و صادرات غیر نفتی را در سر لوحه برنامه ها و حمايتهاي خود قرار داده ایم.

۴-سازمان توسعه تجارت، تولید را به عنوان پیشران توسعه همه جانبه کشور ارج می نهد؛ چراكه در نهایت پیش رفتن تولید، صادرات کشور را افزایش خواهد داد.

۵-برای افزایش صادرات برنامه های ترویجی را بر اساس اولويتها، حمایت مي كنيم و در جهت اصلاح ساختار سازمان برای رسیدن به برنامه های صادراتی قدم برداشته ایم.

۶-شیوه نامه بسته مشوق های صادرات را اخیرا منتشر کرده ایم که یک بخش آن، تسهیلات ریالی است و از سوی صندوق توسعه ملی، قرار است ٢٠٠٠ ميليارد تومان در اختيار نظام بانكي قرار دهد و در اين رابطه، با بانکهای عامل قرارداد بسته خواهد شد.

٧- بخش دیگر اين بسته حمايتي، کمک های بلاعوض را شامل مي شود که به عنوان حمايت از توسعه صادرات غیرنفتی، منابع را به عنوان مشوق از طریق سازمان توسعه تجارت پرداخت كنيم كه اين كار در حال پیگیری است.

٨- هر مقدار از منابعي که در مجلس شورای اسلامی در قالب قانون بودجه مصوب و از طريق سازمان برنامه و بودجه تخصیص داده مي شود را توزيع كنيم؛ پس به همان میزان می توانیم بسته حمایتی را اجرا کنیم كه سازمان برنامه و بودجه در اختيار ما قرار مي دهد. به هر حال این بسته بخش هایی دارد که ممکن است همه آنها، محقق نشود.

٩- آمار ۱۰ماهه تجارت خارجي در سال جاری ۳۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صادرات را نشان مي دهد که از نظر وزنی ۲۰ درصد رشد و از نظر ارزشی ۳ درصد کاهش داشته که دلیل این کاهش هم نرخ پایه های صادراتی است.

١٠- همچنین واردات کشور معادل ۳۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بوده است. هر چند در ۱۰ ماه تراز اندکی منفی شد اما در ۹ ماه آمار مثبت بود؛ ولي با توجه به اینکه وزن صادرات افزایش یافته است. اگر واقعیت های صادرات غیر نفتی را در نظر بگیریم صادرات افزایش پیدا کرده است.

عباس خالقي تبار مدیرکل دفتر خدمات تجاری سازمان توسعه تجارت ایران ١- نيازهاي تجار را در اين اپليكيشن لحاظ كرده و در آن تلاش كرديم آخرين مقررات و قوانين، آموزش ها و بخشنامه ها را در آن لحاظ كنيم.

٢- بهبود مستمر، نصب آسان، اشتراك گذاري موثر از جمله ويژگي هاي اين اپليكيشن است و البته اسناد هم قابل اشتراك گذاري بوده و دوازده فيچر در آن گنجانده شده است.

٣- پرتال تعاملي بين مديران سازمان و تجار و بازرگانان به زودي و تا پايان سال رونمايي خواهد شد

٤- نمايشگاهها، هيات هاي تجاري، كالاهاي صادراتي، آمار صادرات، بازارهاي صادراتي، مقررات و بخشنامه ها، اخبار تجاري، اتاق بازرگاني، رايزن و نمايندگان تام الاختيار تجاري، مرزنشيني و بازارچه هاي مرزي، آموزش تجار و استانداردهاي صادراتي از جمله بخش هاي طراحي شده در اين اپليكيشن ديده شده است.

 

علي رهبري

رييس مركز توسعه تجارت الكترونيكي

١- اميد داريم در اين سامانه كاري كنيم كه هر فردي كه مي خواهد وارد كار تجارت شود، بتواند اطلاعات دقيق را به دست آورد.

٢- در بخش جستجوهاي كالا، از موتور مديريت ضوابط سامانه ثبتارش استفاده شده و اين امكان را فراهم خواهد كرد تا به صورت آنلاين بتوان از آخرين تغييرات سيستم ثبت سفارش مطلع شد.

٣- به زودي نوتيفيكيشن را نيز بر روي اين اپليكيشن فعال خواهيم كرد.

محمد لاهوتي

رييس كنفدراسيون صادرات ايران

١- راه اندازي اپليكيشن راهنماي تجارت، با توجه به تغييرات پياپي بخشنامه ها و دستورالعمل هاي مرتبط با حوزه هاي اقتصادي به ويژه تجارت خارجي، قطعا بخشي از اپليكيشن راهنماي تجارت مي تواند به توزيع اطلاعات به صورت شفاف و سريع به همه تجار و بازرگانان منتهي شود.

٢- اين اپليكيشن با ارايه آخرين اطلاعات و آمار مرتبط با بازارهاي هدف صادراتي و كالاهاي صادراتي ايران، تجارت خارجي را تا حدودي تسهيل كرده و مي تواند با ارايه بهنگام اطلاعات به صادركنندگان و واردكنندگان، در بهبود محيط كسب و كار موثر باشد كه اين همواره يكي از مطالبات بخش خصوصي بوده است.

٣- دسترسي اين اپليكيشن به پرتال و بخشي از اطلاعات دستگاههاي دولتي مرتبط مي تواند ياري رسان تجار و فعالان اقتصادي باشد.

٤- بايد تاكيد كرد كه به روزرساني لحظه اي و آنلاين اين اپليكيشن كاري بسيار مهمتر از راه اندازي آن است؛ چراكه خلق يك اپليكيشن در دنيا كار پيچيده اي نيست ولي پويا و زنده نگاه داشتن آن امري مهم به شمار مي رود.

 

مظفر علیخانی معاونت استان ها و تشکل های اتاق ایران

۱-با توجه به اینکه امروزه هر فرد فعال در حوزه های اقتصادی اگاه تر و مطلع تر باشد، موفق تر خواهد بود، به همین دلیل اپلیکیشن راهنمای تجارت از اهمیت بالایی برای تجار و بازرگانان برخوردار است.

۲-فعالیت این اپلیکیشن در حوزه اطلاع رساني در حوزه سیاست های ارزی، آماری و اطلاعات می تواند حاکمیت و تشکل های اقتصادی را به هم نزدیک تر کند تا به بازارهای صادراتی بيشتري متصل شویم و پیوندهايي میان ما و اقتصاد جهانی ایجاد شود.

۳-این اپلیکیشن به عنوان گام نخست ارزشمند است اما بدون تردید نیاز به فعالیت بیشتر دارد بویژه اینکه حوزه تجارت، بر پايه حوزه امارها و اطلاعات است كه اين آمار باید به سرعت به روز شده و کاربردی باشد تا تاجر هم بتواند به سرعت و به موقع از آن استفاده کند.

۴-نیاز است تا سازمان توسعه تجارت تعامل و همکاری بیشتری با اتاق بازرگانی ایران داشته باشد تا اطلاعاتی که در اتاق ایران تولید می شود به عنوان یک مرکز اطلاعاتی دردسترس تجار قرار گیرد.

۵-این اپ می تواند چند زبانه باشد تا از تمام دنیا بتوانند از ان استفاده کنند.

۶-خروجی های این اپلیکیشن می تواند از تبعیض و رانت جلوگیری کرده؛ به خصوص اینکه هر فرد با نزدیک شدن به افراد و سازمان های تصمیم ساز نمي تواند با سرعت بیشتر به اطلاعات دسترسی پیدا کند.

 

 

 

نوشته های مرتبط

اقتصاد در قرنطینه(23)/فرصت‌های طلایی کرونا برای اقتصاد ایران/ کدام کسب و کارها در دوران پساکرونا قدرت شکوفایی دارند؟

سعید

برای بازگشایی مرزها باید دیپلماسی اقتصادی اتخاذ کنیم/اقتصاد بدون صادرات محکوم به شکست است

سعید

اقتصاد در قرنطینه(25)/سایه سنگین رکود بر سر عرضه و تقاضا در جهان/دولت با هماهنگی بخش‌خصوصی به فکر ترمیم کسب و کارها باشد

سعید

ارسال دیدگاه