29.2 C
تهران
17 تیر 1399
صنعت کشاورزی معدن ویژه

نرخ رشد اقتصادی فصل پاییز بدون نفت؛ ۰.۹ درصد/رشد اقتصاد ایران با احتساب نفت، منفی شد

رییس مرکز آمار ایران اعلام کرد: نرخ رشد اقتصادی بدون نفت در فصل پاییز ١٣٩٨ به عدد ٠,٩ رسید.

اکسپورتنا: جواد حسین زاده جزئیات رشد اقتصادی ٩ ماه سال ١٣٩٨ و فصل پاییز سال جاری را اعلام کرد.

وی با بیان اینکه میزان محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ١٣٩٠ در نه ماهه اول سال ١٣٩٨ به حدود ٥٠٠ هزار  میلیارد تومان (با نفت) و ٤٣٠ هزار میلیارد تومان (بدون نفت) رسیده است، گفت: رشد اقتصادی ٩ ماه سال جاری (بدون نفت) نسبت به  دو فصل قبل بهبود یافته  و به عدد صفر درصد و در فصل پاییز سال ١٣٩٨ به عدد مثبت ٠,٩ درصد رسیده است. همچنین  رشد اقتصادی در  ٩ ماهه سال ١٣٩٨، در گروه کشاورزی، مثبت ٣.٢ درصد، در گروه صنایع و معادن (بدون نفت) مثبت ٢ در صد، خدمات منفی ٠.٢ درصد  و بخش ساختمان مثبت ٩.٦ درصد بوده است.

حسین زاده در پاسخ به این سوال  که در محاسبه رشد اقتصادی با نفت در مقایسه با رشد اقتصادی بدون نفت، چه عواملی مد نظر قرار می گیرد؟ پاسخ داد: در محاسبات رشد  اقتصادی  با نفت، استخراج  نفت خام و گاز  طبیعی  به عنوان یکی از زیر بخش های اقتصادی  منظور می شود و باید  به این نکته  نیز اشاره کنم که در فصل پاییز  ١٣٩٨، رشد اقتصادی با نفت با بهبود قابل توجهی نسبت به فصول قبل از  خود، به عدد منفی ١,٧ در صد رسیده است.

رییس مرکز آمار ایران در ادامه ١٣٩٨ با اشاره به اینکه در زمینه نرخ رشد بخش کشاورزی در فصل پاییز، در دو فصل بهار و تابستان با رشدهای مثبت نسبتا بالایی مواجه بوده ایم، گفت: در فصل پاییز سال جاری به دلیل خسارت های حاصل از  سیل  و تاثیر آن بر بخش کشاورزی، این بخش با رشد منفی مواجه بوده اما در مجموع در ٩ ماهه  سال ١٣٩٨، نرخ رشد گروه کشاورزی رشد مثبت ٣,٢ درصدی داشته است.

وی در تشریح روند رشد بخش صنایع  و معادن(بدون نفت) افزود: در کلیه فصل های سال ١٣٩٧ و دو فصل اول سال ١٣٩٨، رشد این بخش بی سابقه بوده و در نهایت، رشد اقتصادی  بخش صنایع و معادن (بدون نفت) پس از گذشت بیش از ٦ فصل به عدد مثبت  ٧,٥ درصد رسیده که این رشد عمدتا از زیر بخش ساختمان و بخش تامین آب، برق  و گاز طبیعی حاصل شده است. همچنین رشد اقتصادی  گروه خدمات با ثبت رشد اقتصادی منفی ٠.١، ٠.١ و منفی ٠.٧  درصد در فصل های بهار، تابستان و پاییز، در  نه ماهه سال جاری به رشد اقتصادی منفی ٠.٢ رسیده است.

حسین زاده ضمن تشریح وضعیت رشد اقتصادی کشور (با نفت) گفت: رشد اقتصادی با نفت به عدد منفی ١,٧ رسیده که نسبت به چهار فصل اخیر از وضعیت بهتری برخوردار بوده است. وی در پاسخ به این سوال که کدام یک از زیر بخش های اقتصادی سهم بیشتری در رشد اقتصادی کشور داشته اند؟ گفت: گروه صنایع و معادن (بدون نفت)، بخش ساختمان، بخش مستغلات، کرایه و خدمات کسب و کار  و بخش کشاورزی بیشترین سهم را در ایجاد رشد اقتصادی کشور داشته اند. در ٩ ماهه  سال جاری مهمترین عامل کاهنده رشد اقتصادی کشور نیز  بخش نفت بوده است.

وی در رابطه با وضعیت سرمایه گذاری در سال جاری افزود: سرمایه گذاری متشکل از تشکیل سرمایه در ماشین آلات و تشکیل سرمایه در ساختمان است و در فصل پاییز سال جاری پس از گذشت بیش از ٦ فصل  به رشد مثبت ٠,٩ درصد رسیده که عمدتا ناشی از  تشکیل سرمایه در بخش ساختمان بوده است.

نوشته های مرتبط

ابلاغ عدم نياز به بررسي سابقه در واردات کارتهای بازرگانی غیرتولیدی/رعایت سقف واردات جهت ثبت سفارش کالاهای اولویت ٢ ارزی الزامی است

سعید

برنامه ریزی برای افتتاح 2.2 میلیارد دلار طرح در سال 99/ اشتغال مستقیم و غیرمستقیم بیش از 27 هزار نفر

سعید

مژده پرداخت آخرین بخش بسته حمایت از صادرات تا پایان امروز/صادرکنندگان کمک سود وام و کارمزد صندوق ضمانت صادرات می‌گیرند

niloofar jamali

ارسال دیدگاه