23.4 C
تهران
17 تیر 1399
بانک تولید صادرات صنعت کشاورزی معدن نبض بازار ویژه

چشم‌انداز گشایش کانال‌های جدید برای تامین ارز/حرکت دلالان برای نوسان‌گیری به بهانه FATF

رئیس کل بانک مرکزی از وجود چشم‌انداز گشایش کانال‌های جدید برای تامین ارز خبر داد و گفت: بانک مرکزی بر جریان پول نظارت داشته و با پولشویی در کنار مدیریت ارزی با قوت مبارزه می‌کند.

اکسپورتنا: عبدالناصر همتی با انتشار یادداشتی در صفحه خود در فضای مجازی، با اشاره به خبرسازی سودجویان بازار ارز در خصوص تصمیم آتی FATF نوشت: این روزها سفته‌بازان و رانت‌جویان بازار ارز نتیجه جلسه آتی FATF را بدون اطلاع از پیچیدگی‌های روند آن، عدم تمدید تعلیق قلمداد کرده و در خصوص تأثیر آن بر نرخ ارز، تبلیغات زیادی در کانال‌های تبلیغاتی خود راه انداخته‌اند.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: نظرم را قبلاً در مورد اهمیت این موضوع گفته‌ام، لیکن در شرایط فعلی که اغلب بانک‌های خارجی به دلیل تشدید تحریم‌های آمریکا، همکاری لازم با بانک‌های ایران را ندارند و تبادلات ارزی ما از طریق مکانیسم‌های بانکی جایگزین و غیرقابل تحریم انجام می‌شود، تصمیم آتی FATF اعم از عدم تمدید یا عدم آن نمی‌تواند تأثیر قابل توجهی بر شرایط ارزی کشورمان داشته باشد.

وی تصریح کرد: عمده خبرسازی‌ها در این خصوص با انگیزه سودجویی و نوسان‌گیری در بازار ارز انجام می‌گیرد.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: دستاویز قرار دادن موضوع FATF برای اثرگذاری در نرخ ارز از طریق سفته‌بازان و فضای مجازی با واقعیات بازار و روند تأمین ارز در تجارت خارجی کشور و چشم‌انداز گشایش کانال‌های جدید همخوانی ندارد ضمن اینکه بانک مرکزی نظارت بر جریان پول و مبارزه با پولشویی را نیز در کنار مدیریت ارز با قوت ادامه خواهد داد.

همتی گفت: مردم مراقبت نمایند که با شگرد جدید سودجویان، این‌بار تحت عنوان «تأثیر FATF» دارایی‌های آنها در بازار ارز در معرض ریسک قرار نگیرد.

نوشته های مرتبط

تلاش دوباره ایران و اتریش برای افزایش همکاری/آیا اقتصاد مشترک دوباره رونق می‌گیرد؟

سعید

حرکت جمعی صرافی‌ها برای سرمایه‌گذاری جدید/شرکت سرمایه‌گذاری صرافان با تائید همتی ایجاد می‌شود

سعید

اولتیماتوم گمرک به واردکنندگان خودرو/ هنوز ۳۷۲۹ خودرو در گمرکات دپو هستند؛ آخرین مهلت ترخیص ساعت ۱۲ امشب

niloofar jamali

ارسال دیدگاه