9 C
تهران
7 اسفند 1398
بانک تولید صادرات صنعت کشاورزی معدن نبض بازار ویژه

چشم‌انداز گشایش کانال‌های جدید برای تامین ارز/حرکت دلالان برای نوسان‌گیری به بهانه FATF

رئیس کل بانک مرکزی از وجود چشم‌انداز گشایش کانال‌های جدید برای تامین ارز خبر داد و گفت: بانک مرکزی بر جریان پول نظارت داشته و با پولشویی در کنار مدیریت ارزی با قوت مبارزه می‌کند.

اکسپورتنا: عبدالناصر همتی با انتشار یادداشتی در صفحه خود در فضای مجازی، با اشاره به خبرسازی سودجویان بازار ارز در خصوص تصمیم آتی FATF نوشت: این روزها سفته‌بازان و رانت‌جویان بازار ارز نتیجه جلسه آتی FATF را بدون اطلاع از پیچیدگی‌های روند آن، عدم تمدید تعلیق قلمداد کرده و در خصوص تأثیر آن بر نرخ ارز، تبلیغات زیادی در کانال‌های تبلیغاتی خود راه انداخته‌اند.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: نظرم را قبلاً در مورد اهمیت این موضوع گفته‌ام، لیکن در شرایط فعلی که اغلب بانک‌های خارجی به دلیل تشدید تحریم‌های آمریکا، همکاری لازم با بانک‌های ایران را ندارند و تبادلات ارزی ما از طریق مکانیسم‌های بانکی جایگزین و غیرقابل تحریم انجام می‌شود، تصمیم آتی FATF اعم از عدم تمدید یا عدم آن نمی‌تواند تأثیر قابل توجهی بر شرایط ارزی کشورمان داشته باشد.

وی تصریح کرد: عمده خبرسازی‌ها در این خصوص با انگیزه سودجویی و نوسان‌گیری در بازار ارز انجام می‌گیرد.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: دستاویز قرار دادن موضوع FATF برای اثرگذاری در نرخ ارز از طریق سفته‌بازان و فضای مجازی با واقعیات بازار و روند تأمین ارز در تجارت خارجی کشور و چشم‌انداز گشایش کانال‌های جدید همخوانی ندارد ضمن اینکه بانک مرکزی نظارت بر جریان پول و مبارزه با پولشویی را نیز در کنار مدیریت ارز با قوت ادامه خواهد داد.

همتی گفت: مردم مراقبت نمایند که با شگرد جدید سودجویان، این‌بار تحت عنوان «تأثیر FATF» دارایی‌های آنها در بازار ارز در معرض ریسک قرار نگیرد.

نوشته های مرتبط

تقدیرنامه دو ستاره برای گروه سرمایه گذاری مسکن

sahel

حمایت دولت از صادرکنندگان سیب/واردات یک کیلو انبه و آناناس در مقابل صادرات سه کیلو سیب مجاز شد

سعید

واردات خودروهای آمریکایی همچنان ممنوع!/وزارت صنعت به گمرک نامه زد

سعید

ارسال دیدگاه