7.9 C
تهران
7 اسفند 1398
تولید صادرات ویژه

دغدغه‌های بخش‌خصوصی در حوزه اجرای توافقنامه اوراسیا/ماشین‌ها نباید پشت مرزها معطل بمانند

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران خاطر نشان کرد: نگرانی بخش خصوصی این است که زیرساخت‌های ما آماده انجام توافقنامه اوراسیا نیست؛ اکنون در بعضی مرزهای ما ده ها روز کامیون‌ها معطل می‌شوند و در ماه‌هایی از سال حمل و نقل ریلی بازار سیاه پیدا می‌کند.

اکسپورتنا: غلامحسین شافعی روز شنبه در همایش «مناطق آزاد،‌ ویژه و توسعه همکاری‌های اقتصادی با کشورهای همسایه» گفت: تجارب کشورهای توسعه یافته نشان می‌دهد یکی از محورهای اصلی روند توسعه اقتصادی حضور در پیمان های منطقه‌ای و پیوستن به موافقنامه‌های تجارت منطقه‌ای است.

وی با اشاره به آمار سال ۲۰۱۹ گفت: تا سپتامبر این سال ۴۸۱ تشکل منطقه‌ای دوجانبه و چندجانبه در اقتصاد کشورهای دنیا ایجاد شده و این روند با سرعت ادامه دارد. امروزه تشکیل بلوک‌های اقتصادی نقش بی بدیلی در توسعه اقتصادی کشورها پیدا کرده اند.

شافعی ایران را جزو کشورهایی دانست که کمترین موافقتنامه‌های تجارت ترجیحی با کشورهای منطقه و همسایگان خود دارد و گفت: فقر کشور از این نظر بالاست و همچنین دارای تجارب ناموفقی همچون اکو و دی ۸ هستیم تا جایی که ارزیابی ما از نتایج حاصل از این دو اتفاق تقریبا نزدیک به صفر است.

وی توافقنامه اوراسیا را اتفاقی کم سابقه در ایران ارزیابی کرد و گفت: باید به تجربیات ناموافق گذشته توجه کنیم تا این قرارداد نیز به سرنوشت گذشته دچار نشود.

شافعی محصولات کشاورزی را یکی از مزیت‌های ایران در اوراسیا دانست و افزود: باید سوال کنیم حمل و نقل ناوگان سردخانه ما کجاست و چگونه می خواهیم این محصولات را حمل کنیم؟

وی با تاکید بر اهمیت فراهم کردن زیرساخت‌ها گفت: اگرچه ارائه مشوق های صادراتی اقدام درستی است اما پیش از آن باید مسیرها را آماده کنیم تا ماشین‌ها پشت مرز ماشین ها معطل نوشند و حق توقف بدهند و کالا به موقع به مقصد برسد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود: علاوه بر موضوع زیرساخت‌ها، عدم هماهنگی در انجام کارهای کشور باعث ایجاد مشکلاتی شده است. ده‌ها سازمان در هر موضوع مداخله دارند و یک متولی واحد پاسخگو وجود ندارد. درباره اوراسیا همینگونه است که بیش از ۱۰ سازمان باید با یکدیگر هماهنگ شوند.

وی خاطرنشان کرد: باید این اطمنان برای فعالان اقتصادی و طرف‌های تجاری بوجود آید که روز بعد نگویند صادرات برخی محصولات ممنوع شده و یا عوارض صادراتی به آنها اضافه شده است که به این ترتیب تمام قرادادها دچار مشکل می شود.

ریس پارلمان بخش خصوصی هماهنگی سیاست‌های تجاری با سیاست‌های ارزی را لازمه پایداری تجارت داست و تاکید کرد که هر کس نباید دنبال منافع سازمان خود باشد.

نوشته های مرتبط

برگزاری نمایشگاه دائمی محصولات ساخت ایران/طراحی سامانه اعلام نیازمندی‌های کشور

سعید

جزئیات ضوابط فنی صادرات سیب/ویژگی‌ سیب‌های ممتاز و درجه یک صادراتی چیست؟

سعید

راه‌اندازی مجدد کانال مالی سوئیسی که از اوفک مجوز داشت/سفارت سوئیس موضوع را تائید کرد

سعید

ارسال دیدگاه