9 C
تهران
7 اسفند 1398
بخشنامه تولید تیتر برتر صادرات کشاورزی

واکنش صادرکنندگان به وضع عوارض خرما/مازاد خرمای تولیدی روی دست کشاورزان باقی می‌ماند

نائب رییس انجمن ملی خرما با انتقاد نسبت به وضع عوارض صادراتی خرما از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: وضع عوارض بر صادرات خرما پیامدهای ناگواری برای اقتصاد کشور دارد؛ این در حالی است که در هر استانی 40 تا 60 هزار تن محصول مازاد داریم. تنها در استان بوشهر بیش از 150 هزار تن خرما تولید شده که 60 درصد آن مازاد است.

اکسپورتنا: علی محمد صمیمی در واکنش به بخشنامه رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص وضع عوارض صادراتی بر خرما از اوایل سال آینده و همزمان با ماه مبارک رمضان گفت: در شرایطی که مسئولان حاکمیتی و دولتی کشور از لزوم افزایش صادرات غیرنفتی می گویند، دولت بر صادرات خرما عوارض وضع کرده، بدون اینکه دلیل مستندی برای آن وجود داشته باشد. خرمایی که صادر می کنیم مازاد مصرف کشور است. با وضع عوارض بر خرمای صادراتی، قیمت تمام شده محصول در بازارهای جهانی افزایش یافته و رقابت پذیری خرمای ایرانی از بین می رود. وضع عوارض بر صادرات خرما یعنی سد کردن مسیر توسعه صادرات غیرنفتی و این عمل بر خلاف منویات مسئولان حاکمیتی و دولتی است.

نایب رئیس انجمن ملی خرما افزود: وضع عوارض بر صادرات خرما پیامدهای ناگواری برای اقتصاد کشور دارد. در هر استانی 40 تا 60 هزار تن محصول مازاد داریم. تنها در استان بوشهر بیش از 150 هزار تن خرما تولید شده که 60 درصد آن مازاد است؛ این در حالی است که زمانی که این محصول در بازار داخل فروش نمی رود، باید آن را صادر کرد اما با وضع عوارض بر صادرات خرما، مشتری خارجی دیگر به ما اعتماد نمی کند چراکه از تامین سالانه خود اطمینان نخواهد داشت. با وضع عوارض بر صادرات خرما، مشتریان خارجی را به سمت عربستان سعودی هدایت می کنیم.

وی تصریح کرد: یک پیامد منفی دیگر در وضع عوارض در صادرات خرما، افزایش هزینه های دولت است. زمانی که محصول روی دست کشاورز و کارخانه دار بماند، به نمایندگان استان ها فشار می آورد که از وزارت جهاد بخواهند این محصول را بخرد. دولت در این مرحله وارد فاز خرید تضمینی می شود درحالیکه هیچ نیازی به آن نیست. دولت خرما را می خرد و در انبارهای نامناسب نگه داری می کند. زمانی که کیفیت خرما پایین آمد، دولت آن را زیر قیمت می فروشد و با احتساب همه هزینه های نگهداری و حمل و نقل، ضرر می کند. از هرطرف که نگاه کنید، وضع عوارض بر صادرات خرما، به زیان منافع ملی است.

به گفته صمیمی، دیگر پیامد انباشت محصول خرما در کشور با سد کردن مسیر صادرات آن، ضرر کشاورز در سال های آینده است. ماه رمضان تمام می شود و خرما هم در انبارها می ماند. زمانی که خرمای سال قبل را در انبارها و سردخانه ها نگه داشته اید، کشاورز هرچه برداشت کند، ضرر کرده است. در سال گذشته، 350 تا 400 هزار تن از خرمای ایرانی صادر شد؛ چراکه به رشد نرخ ارز، خرمای ایرانی ارزان شده و صادرات آن به صرفه بود. نگرانی از افزایش قیمت خرما در ماه های آینده در حالی  مطرح می شود که انجمن ملی خرما برای تنظیم بازار در کلان شهرها تعهد داده است و وضع عوارض بر صادرات خرما جز بی اعتمادی بازارهای جهانی به صادرکننده و تولیدکننده ایرانی پیامد دیگری ندارد./اتاق بازرگانی تهران

نوشته های مرتبط

سه اولویت سازمان توسعه تجارت برای بازارهای صادراتی/استراتژی ملی صادرات تدوین می‌شود

سعید

صادرات قیر و عایق رطوبتی از بورس کالای ایران

سعید

سنگ‌اندازی روسیه در توافق اوراسیا/ دولت برای عدم اعمال تخفیف‌ها روس‌ها را مورد سوال قرار دهد

niloofar jamali

ارسال دیدگاه